paul1

Jak a proč vznikají takové centra turistického ruchu, jako např. Pustevny? Doplňuji: Byla tam poustevna, odkaz je dole:

Nic proti tomu, je tam moc krásně, před časem jsem tam byl a líbilo se a rád vzpomínám. Zdá se ale , že okolní krajina má podobných terénů více. Proč tedy vlastně zrovna tady?
https://www.y­outube.com/em­bed/wPj4dy9QLUI

Odpovědi
Disraeli

No, proč by ne (když se ptáš proč)? Měl bys vidět jaké tam jsou vždycky návaly a fronty a z Moravy tam byl snad každý (hlavně od té doby, co je tam „nově“ postavená/vylepšená stezka Valaška – s tím proskleným můstkem ve vzduchu), každý to zná a pravidelně tam jezdí… takže: je o to zájem, lidé to chtějí/líbí se jim to a je to na dobrém místě.

Protože turistika, protože zájem, protože peníze/podnikání, protože krása/krásný výhled, příroda atd.
Ale máš recht, že je tam takových míst víc (proto je taky víc těch turistických míst – i když en PŘESNĚ takových). Na každém nebo skoro na každém tom kopci tam máš nějakou rozhlednu (myslím pořádně velkou, dřevěno-kovovou – ne žádnou malou, dřevěnou, které mají myslivci v lesích a na loukách). Plus hrady atd. Z těch rozhleden je výhled snad na skoro všechny ty okolní kopce/hory a hornatá údolí a to na míle daleko.
https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=rozhledny+va­la%C5%A1sko&cli­ent=firefox-b-d&source=lnms&tbm­=isch&sa=X&ved=­2ahUKEwjvh4q7kJ30A­hU1iv0HHUhxC3UQ_A­UoAnoECAEQBA&biw=1536&­bih=712&dpr=1­.25
https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=rozhledny+bes­kydy&tbm=isch&ved=2a­hUKEwi4wN6_kJ30Ah­WU0oUKHeilCz8Q2-cCegQIABAA&oq=roz­hledny+beskydy&gs_lcp=Cg­NpbWcQAzIFCAAQ­gAQ6BAgAEBg6BggA­EAgQHlDrBlioD­WC4D2gAcAB4AI­ABaogBwwWSAQM3LjGY­AQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LW­ltZ8ABAQ&scli­ent=img&ei=88STYf­j6CpSllwToy674Aw&bih=7­12&biw=1536&cli­ent=firefox-b-d

Lidi na taková místa chodili dávno, než to tam bylo „zastavěné“. Ale zastavěné (rozhledny, restaurace, poopřípadě lanovky, vylepšení jako schody, uzpůsobení, sochy atd) to bylo právě kvůli tomu, že tam ti lidi hojně chodili – kochat se krajinou a výhledem, projít se, provětrat,… tak se tam postavily vylepšení a atrakce, ať tam toho ti lidé mají víc, mají z toho větší zážítek a víc toho uvidí a je to pro ně taky dostupnější/snad­nější (pro různé věkové kategorie – i pro nemocné atd).
Myslím, že zrovna na Pustevnách tam byly nějaké tursistické stavby už za monarchie.
Jinak je to tam docela ideální… ale kdyby přesně tohle bylo někde jinde, o pár mílí dál – na jiných koopcích, beztak by ses ptal, proč je to zrovna tam. ;)
Jinak je to tam, protože to tam postavili. Co přesně tomu předcházelo, nevím, ale asi se to tam hodí. Nejspíš je to i přístupem (z okolních měst), dobrá vzdálenost, přístup atd. Takové tur. centrum tam je, protože tam lidi chodili a je to pro ně postavené kvůli jejich zájmu o to místo.

Na otázku „Jak“ nevím, jak chceš odpovědět. :P :D Postaveno prací, spoluprací, financováním, dobrovolnictvím, od soukromíků, spolků i úřádů/státu, od dělníků, zaměstnanců, podnikatelů.

Pepa25

Poloha. Sedlo na hlavní hřebenu, dobré východisko pro cestu na Radhošť.

paul1

Tak jsem trošku hledal a našel:
https://www.pus­tevny.cz/o-pustevnach/