iwetax

Jak a proč vzniká smola?

Myslím ta na stromě.

Nejlepší odpověď
rynek878

Pryskyřice (lidově smola, smůla) je výměšek, který produkuje řada rostlin, zejména jehličnatých stromů a obsahující zejména uhlovodíky. Používá se např. pro výrobu laků, lepidel nebo kadidla a parfémů. Zkamenělá pryskyřice se označuje jako jantar. Jako pryskyřice se také označují syntetické výrobky podobných vlastností.

Pryskyřici obsahují i jehlice stromů; některé druhy ji dokonce přímo z jehlic vylučují (borovice osinatá).

[editovat] Biologický význam
Pryskyřice teče ve dřevní hmotě pryskyřičnými kanálky a přirozeně chrání stromy při poranění kůry či dřeva a také proti parazitickému hmyzu, například kůrovci. Vnikne-li hmyz pod kůru, začne v poškozeném místě téci míza, pryskyřice hmyz přilepí a zalepí jeho dýchací otvory. Zdravé stromy jsou tak schopny bránit se napadení kůrovcem. Naopak stromy oslabené nebo nemocné produkují pryskyřice málo a kůrovcům podléhají.
více zde:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sm%C5%A­Fla

Další odpovědi
ten který je

To stromy pláčou. ☹
Tak a vážně – smola vznikne při poškození kůry stromů,většinou jehličnatých kdy z poškozeného místa vytéká pryskyřice a chrání tak poškozené místo před vnikem infekce nebo kůrovce.

vojta@super

jakoby strom krvácel.