Avatar uživatele
iceT

Jak a kdy vznikla "čestná salva"?

Při vojenských,policejních nebo státních pohřbech je zvykem střílet čestnou salvu,zajímá mě jak a kdy tato tradice vznikla,popřípadě od koho mohla být převzata.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, gecco před 2073 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Něco o salvách v odkazu
http://www.odpovedi.cz/…
---

Našla jsem jen na ww. acr. army. cz/informacni- servis/zpravodajstvi/jak- vznikla- tradice- 21- cestnych- salv- - dodnes- nikdo- presne- nevi- 63738/

Jak vznikla tradice 21 čestných salv? Dodnes nikdo přesně neví, uvádějí se dvě verze.

http://www.turistika.cz/…
"Podle jedné verze se vyvinula z námořní tradice zdvořilostních pozdravů, které si vzájemně opětovaly lodě nebo pevnosti. Původně tato tradice spočívala ve složitém stahování vlajek a svinování plachet, postupně v 18. století tento ceremoniál nahradilo 21 výstřelů.

Další obdobná verze praví, že tradice vypálení 21 salv vznikla v 18. století v Anglii, kdy při vplouvání zahraničních lodí do přístavů lodě vystřelily salvy ze všech bočních děl na důkaz, že připlouvají v míru. Poslední 21. rána znamenala ukončení této mírové zdravice."

Tradice z námořního ceremoniálu byla později převzata také pozemním vojskem, které vypalovalo 21 dělostřeleckých ran například na oslavu vítězství. Mnoho států včetně české armády tuto tradici posléze převzalo k slavnostním účelům.

Ale ne vždy je slyšet 21 výstřelů, třeba jen jedna, někde tříi . k poctě někoho n. něčeho n. na pozdrav: dělová s.; čestná s

Možná že právě při významných událostech spojenými např. s výročím osvobození, celoreoublikovými událostmi, které se týkají i nejvyšších představitelů, platí číslo 21.

Jinak obecně v odkazu se počet výstřelů neuvádí.
http://cs.wikipedia.org/…

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost