iceT

Jak a kdy vznikla „čestná salva“?

Při vojenských,po­licejních nebo státních pohřbech je zvykem střílet čestnou salvu,zajímá mě jak a kdy tato tradice vznikla,popřípadě od koho mohla být převzata.

Nejlepší odpověď
annas

Něco o salvách v odkazu

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-strili-na-pocest-noveho-prezidenta-prave-21-ran

Našla jsem jen na ww.acr.army.cz/in­formacni-servis/zpravo­dajstvi/jak-vznikla-tradice-21-cestnych-salv–dodnes-nikdo-presne-nevi-63738/

Jak vznikla tradice 21 čestných salv? Dodnes nikdo přesně neví, uvádějí se dvě verze.

http://www.tu­ristika.cz/mis­ta/navsteva-prahy-delostrelecke-salvy?layout=phone
"Podle jedné verze se vyvinula z námořní tradice zdvořilostních pozdravů, které si vzájemně opětovaly lodě nebo pevnosti. Původně tato tradice spočívala ve složitém stahování vlajek a svinování plachet, postupně v 18. století tento ceremoniál nahradilo 21 výstřelů.

Další obdobná verze praví, že tradice vypálení 21 salv vznikla v 18. století v Anglii, kdy při vplouvání zahraničních lodí do přístavů lodě vystřelily salvy ze všech bočních děl na důkaz, že připlouvají v míru. Poslední 21. rána znamenala ukončení této mírové zdravice."

Tradice z námořního ceremoniálu byla později převzata také pozemním vojskem, které vypalovalo 21 dělostřeleckých ran například na oslavu vítězství. Mnoho států včetně české armády tuto tradici posléze převzalo k slavnostním účelům.

Ale ne vždy je slyšet 21 výstřelů, třeba jen jedna, někde tříi . k poctě někoho n. něčeho n. na pozdrav: dělová s.; čestná s

Možná že právě při významných událostech spojenými např. s výročím osvobození, celoreoublikovými událostmi, které se týkají i nejvyšších představitelů, platí číslo 21.

Jinak obecně v odkazu se počet výstřelů neuvádí.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sal­va