yedi

Jak a čím vyřezat do skleněného demižonu otvor o průměru 10 cm.

Nejlepší odpověď
iceT

Odnesla bych demižon ke sklenáři a požádala bych ho,aby ten otvor do demižonu udělal.

Další odpovědi
Conchus

Obávám se, že ani sklářský velmistr do odlitku nebude mít chuť vrtat. Propálit asi taky nepůjde kvůli nestejnoměrnému ohřívání materiálu.

led

V domácich podmienkach: Hrubé sklo sa dobre vŕta zlomeným hranatým (štvorec/troju­holník) pilníkom.Tá zlomená časť má dobrú reznú hranu. Robí sa to pomocou kolovrátku v pomalých otáčkach (cca 60/min). Takto dokážete prevrtať naprikla dno šampusovej fľaše (10mm). Treba pri tom trpezlivosť a niekoľko pilníkov (na lámanie). -v roku 1970 som robila takto dieru na bicyklový ventil, aby sa mohla kvapalina vo fľaši natlakovať a pri uvolnení zátky aj krásne „šampusovo buchnúť“…trvalo to 2 hodiny. Podobne môžte vrtať akékoľvek sklo. V dnešnej dobe už takto namáhavo nemusíte, sú dostať aj špeciálne vrtáky.
Vyskúšajte si to, ale pri vŕtaní veľmi netlačte, hlavne na konci, aby sklo neprasklo.
Pomôcky: piesok, voda, pilník, nervy
Ďalšie možnosti:
http://www.ire­ceptar.cz/pro-kutily/postupy-a-navody/jak-vrtat-sklo/
http://www.ak­va.sk/sklenar­stvo-vyvrtanie-diery-t1272.html