Elaela

Jak a čím se dělá virtuální prohlídka?

Je k tomu zapotřebí speciální zařízení na filmování, a je k tomu vytvořen speciální program?

Nejlepší odpověď
Cullinda

http://3dpano­.cz/clanky/007-postup-vyroby-virtualni-prohlidky

Další odpovědi
anonym

dnes už to můžete udělat i jednodušeji … uploadovat různé navazující fotografie na server Panoramio nebo Picasa Web Albums (fotografie musí obsahovat GPS značku), google mapy si fotografie prevezmou a najdou mezi nimi návaznosti … díky automaticky rozpoznaným návaznostem pak umožní fotografiemi procházet v prostoru viz tento odkaz http://maps.go­ogle.cz/maps?ll=50­.08679,14.420484&spn=­0.001447,0.002411&z=19­&lci=com.pano­ramio.all&brcu­rrent=5,0,0&la­yer=c&cbll=50­.08679,14.420484&cbp=­12,0,,0,5&pho­toid=po-16136867

  • ovládání prohlídky:

-- bílé body ve fotografii přibližují,
– šipka dole oddaluje,
– šipky po stranách mířící ven z fotografie umožňují rozhlížet se do stran,
– klepnutím a tažením kdekoliv ve fotografii se pohybujete v prostoru přímo
– klepnutím na jednotlivé fotografie v seznamu nahoře

  • fotografií musí být pro správnou funkčnost dostatek a musi se vzdy alespon castecne prekryvat, nicméně je to jednoduché a po uploadovani na panoramio je už vygenerování takovéto prohlídky samocinna automatika… diky API google map lze prohlidku umistit kamkoliv na vase stranky.

blesk26

Speciální zařízení potřeba není, stačí obyčejný foťák se stativem.

Stativ umístíte na zvolené místo, vyberete si výchozí místo, které bude na prvním snímku a zapamatujete si ho. Poté se budete s foťákem pomalu otáčet v horizontálním směru a postupně fotit. Po otočení o 360° se posunete ve vertikálním směru a opět 360° dokola, toto se opakuje, dokud jste nevyfotil úplně vše 360×180°. Poslední fotky se dělají ručně a jsou to jedna nahoru na nebe a druhá dolu pod sebe bez stativu.

Důležité je, aby se všechny fotky tak o třetinu překrývaly.

Poté si seženete nějaký software na spíchnutí fotek dohromady. Pro linux je zdarma výborný software Hugin (http://hugin.sou­rceforge.net/), ale lze ho prý nainstalovat i na Win, nezkoušel jsem. Na Win jsem používal PTGui (http://www.ptgu­i.com/panotool­s.html), který je ale placený. V těchto softwarech si s tím trochu pohrajete, vyhodíte fotky, které jsou tam navíc a program je potom podle překryvů spojí a vyexportuje velký obrázek celé plochy okolo.

Protože software není dokonalý, je vhodné vzít nějaký software a vyretušovat nepřesné přechody hran apod. (Photoshop, Gimp, …).

PTGui uměl exportovat obrázek přímo pro QuickTime, ale pokud chcete prohlídku vystavovat na interntetu, doporučuji Flashový prohlížeč Panosalado. Už by měla být vylepšená verze na Flash 10, pracoval jsem zatím jenom s první verzí. Ten si nastavíte, dáte mu zdrojový jpg obrázek a on ho nabalí na kouli (nebo jinak, jak si zvolíte) a máte hotové panorama.

Nejsem expert, kvalita zatím trochu chybí, ale pro zajímavost přikládám jednu ukázku – virtuální prohlídku pokoje v apartmánu, co jsem v zimě dělal (http://prohlid­ka.movio.cz/a­partman/).

Doufám, že jsem Vám postup tvorby trochu přiblížil.

Miroslavst

Virtuální prohlídka se nejvíce dělá u lékaře. Od stolu si vás virtuálně prohlídne a sestra hned natahuje ruku na třicet korun.