jaza

Jak a čím lze renovovat vanu?

Mám starší klasickou bílou vanu a plně mi vyhovuje. Nemá žádné škrábance, ale po letitém mytí se vrstva barvy /nebo smaltu/ již vydírá a začíná prosvítat plech. Lze nějakou barvou nebo smaltem provést nový nátěr? A jestli se nanáší stříkací pistolí nebo štětkou a kolik vrstev? Díky za rady!

Nejlepší odpověď
hanulka11

kdybych se měla rozhodovat koupím akrylátovou vložku než vanu natírat

http://www.cha­dalik.cz/reno­vace_van.php

Další odpovědi
Děda Louda

Nejlepší výsledky renovace vany přináší její výměna (nejlépe za novou).

anonym

Vanu jsem renovoval sám a jsem spokojený. Barva stojí 500 korun, mají ji myslím v Baumarktu. Míchání složek vrtulkou v akuvrtačce či šlehačem v poměru podle http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-smichat-2-slozky-barvy-na-vany-v-presnem-pomeru

Barva vypadá takto http://img.na­dapenny.com/t20/120­42/nadap145834518­241230.jpg

a v pohodě vystačí na 3 vrstvy. Já jsem natíral 2 vrstvy.
K broušení jsem použil smirkový papír zrnitosti kolem 120, vypláchnout vodou se sodou na praní. Štětec by neměl pouštět, proto před použitím zkusit vytáhnout volné vlasy. Před natíráním zajistit důkladné větrání abyste se neotrávila. Ventilace. Proto to nechte na jaro. Po dobu schnutí barvy by se nemělo prášit do koupelny. Na 1. vrstvu to nevadí. První vrstva je tvrdá po 24 hodinách. Ta se opět přebrousí. Nanášejte velice tenkou vrstvu, roztírejte, jinak barva stéká a vzniknou nepěkné tytok. Barva se při natírání zdá být hustá, ale než uschne, má tendenci stékat. To spraví broušení před aplikací další vrstvy. Také zajistěte dobré osvětlení při práci – při jedné 100W žárovce sotva uvidíte uvolněný vlas ze štětce. Jsou-li v některém místě ve vaně důlky nebo místo kde se zbytečně drží voda, můžete toto místo zalít epoxidovým dvousložkovým lepidlem. Poté se přebrousí. Toto vše zvládnete sama v uspokojivé kvalitě, nepotřebujete platit za stříkání školeným pracovníkem. Sám jsem si vyhledával zkušenosti na Internetu abych věděl co dělám. Barvu nepřipravujte celou, jen potřebné množství, to značí půl až 3/4 zavařovací sklenice. Na nabírání barvy ke správnému poměru použijte nepotřebné hliníkové lžíce. Pro každou složku barvy zvlášť. K práci kupte širokou papírovou žlutou lepící pásku kterou ohraničíte obklady.
Největší dřina je obrušování hlavně u okrajů. Pak v místech kde je nerovnost, zajistěte důkladný styk brusného papíru. Budou vás bolet záda.
První dny po renovaci vany nepoužívejte prací prášky, tak až po týdnu.

Váš Pitkin.

Miru1

Pokud je to místo kde prosvítá plech jen malé, tak se dá koupit tuba na opravu smaltu,velká asi jako vteřinové lepidlo.Pokud je to už po celé ploše vany, tak je opravdu levnější vanu vyměnit.Dá se koupit nová vana stejných rozměrů, aby bylo co nejmíň bourání.Nový nástřik smaltu je dosti drahý.

anonym

ještě dodám že se oprava vany neprovádí nástřikem smaltu. Smalt se aplikuje při vysokých teplotách. Renovuje se barvou na vany.