postcd

Jáhly, proč je začít vařit ve studené vodě a spařit je?

Na sáčku píší že se dají do síta, přelijí vroucí vodou (spaří se) a následně se vaří ve studené vodě. Tak mi to přijde zbytečně zdlouhavé a komplikované. Proč neuvařit vodu ve varné konvici a nezalít jáhly + vařit?

Někde se píše o odstranění hořkosti v důsledku žluknutí ale nevím jaké procento jáhel opravdu je hořké, já to snad nezažil.

Nejlepší odpověď
annas

Jáhly vařím často na snídaní. Spařuji je ale nejméně 2×, pak dám do studené vody 1 : 2–3 (záleží na stáří), osolím, přídám kapku oleje a bez míchání vařím asi 15 minut. Jáhly lépe do sebe vstřebávají studenou vodu.

Jáhly maji vysoký obsah tuku, ten po delší době žlukne – hořkne. Hořkost a obilná pachuť se odstraní jejich spařením.

Další odpovědi
Kepler

Po přebrání a před vlastní úpravou je vhodné jáhly propláchnout a několikrát spařit horkou vodou, aby se zbavily nahořklé a natrpklé chuti. Ta nevzniká žluknutím, je to jejich přirozená chuť. Vaří se pozvolna, zřejmě proto, aby se provařily rovnoměrně, nelepily se a netvořily hrudky.