vas999

Jací existují v astronomii trpaslíci a obři?

Těm malým hvězdám se říká trpaslíci, těm velkým obři. Existuje bílý, černý a hnědý trpaslík, a také rudý obr. Existují i nějací další obři a trpaslíci?

Odpovědi
Marky Stark

Hvězdy hlavní posloupnosti

Také je oranžový trpaslík – hvězda 0,5 až 0,8 násobku hmoty Slunce
žlutý trpaslík – hvězda hlavní posloupnosti s hmotou srovnatelnou se Sluncem. Slunce je žlutý trpaslík.
chladný Podtrpaslík – typ hvězdy s nižší svítivostí VI, která je způsobena nízkou metalicitou.

Konečná stádia vývoje hvězd

Horký podtrpaslík – hvězda vzniklá v některých případech z červeného obra
Modrý trpaslík je malá hvězda, která je hypotetickým stádiem červeného trpaslíka po hlavní posloupnosti.

Obři

Hyperobři
Superobči
Jasní obři
Obři
Podobři

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Trpasl%C3%AD­k_(hv%C4%9Bzda)