annas

Ja – pasledňaja bukva v azbuke, říkají Rusové. Já je poslední písmeno abecedy. Co napovídá toto ruské přísloví?

Četla jsem článek, který mě vedl k zamyšlení a potvrdil to, co znám.

Němci tvrdí, že „Der Esel geht voran“, tedy že „Osel jde jako první“.

Obě přísloví ovšem původně připomínala starou zásadu slušného chování, že při výčtu několika osob máme sebe uvést až na posledním místě.

Co myslíte, dodržuje se pravdilo, že Petr, Pavel a JÁ … Nebo tato zásada vymírá a platí, že uvést výčet slovem JÁ je nevychovanost? Mají přísloví stále výchovnou funkci?

Nejlepší odpověď
led

Poradie mien v oslovení určuje veľkosť úcty voči menovaným. Výnimka je len v prípade určenia poradia abecedou.
Žiaľ v súčasnej dobe toto vymiera, každý presadzuje sám seba na prvé (hlavné) miesto.

Další odpovědi
skorcovaz

Ruské zřejmě mluví, že v první řadě se nemá myslet sama na sebe.. To německé na mne působí spíš výchovně (jako, že dej přednost).. Snažím se to dodžovat, někdy až tak, že ve frontě v krámu stojím věčně poslední, poslední vejdu do dveří, poslední nastoupím do busu, nebo výtahu..
Většinou si všímám, že se to, želbohu, nedodržuje, i když přísloví mají pořád výchovný charakter, málokdo si z nich něco odnáší, nebo si je třeba vysvětlují po svém (JÁ taky.. :))
Když ale začnu větu zájmenama, jako „já, mne, pro mne“, chci tím podotknout, že se jedná o můj názor, o můj osobitý postoj, o můj pohled na věc..