annas

J. A. Komenský vyslovil: „Pole má oči, les uši, chovej se všude, jak se sluší“. Je toto názorné vyjádření výstižné?

http://www.ar­boretum.wz.cz/ci­taty/index.html

1. Jsou pro poznání přírody důležitá Komenského slova: “Vše vlastními smysly, ustavičnou činností žáků a rozmanit?"
http://www.zs-jirny.cz/news/hrave-na-nasobilku-aneb-pak-uz-ji-mame-rychle-v-hlave/

2. Pomohou včely člověku poznávat přírodu? Přece příroda je kniha, v níž se dá číst, tudíž platí to i o včelách, jak píše J. A. Komenský?

„Z včelařství naučil jsem se přírodu více znáti a více milovati než z mnoha knih učených."
http://www.ba­bakov.cz/o-vcelach/

3. Byla v Komenského době ještě příroda mocná na rozdíl od současnosti, kdy je nemocná?

Ve všem je možné hledat poučení, jen je třeba je najít…

Obrázek:
https://pixaba­y.com/cs/je%C­4%8Dmen-pole-p%C5%A1enice-sklize%C5%88-1684052/

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, je to výstižné. člověk by se měl všude chovat a jednat tak, jako kdyby ho všichni viděli.
1, Stoprocentní pravda. Ze zkušenosti víme, že co si mohou děti/a nejen ony/ osahat a prohlédnout, tak to snáze pochopí a porozumí tomu.
2. Samozřejmě. Přes včely, pokud se jim kdokoli bude věnovat a zacházet i do podrobností, pozná celou přírodu.
3. Určitě byla příroda zdravější a méně zasažena naší činností. Dá se tedy říct, že příroda je nemocná, ale i přesto je stále velmi mocná.

Další odpovědi
Kepler

Úvodní citát Komenského je určitě pravdivý. Zvláště v lese na houbách se chovám tak tiše, že občas překvapím nějakou tu zvěř. Kdo je zticha, víc toho uvidí. Ostatní houbaře slyším na stovky metrů a oni jsou pak konsternováni, když se vynořím 10 m od nich.
O včelách toho moc nevím, ale je mi jasné, že jsou nenahraditelné. Je pravda, že po vypuknutí průmyslové revoluce je příroda stále nemocnější, přesto je stále mocná. Odkud člověk uteče, příroda si okamžitě všechno bere zpět.

hapiky

Největší chybou lidí je neumět naslouchat přírodě. Zřejmě ji budeme naslouchat, až tehdy, až to s námi půjde z kopce.