jakho

interpunkce v českém jazyce

jaký je váš postoj k interpunkci v českém jazyce? Používáte čárky nebo se jim raději vyhýbáte ?

Nejlepší odpověď
annas

Podobné dotazy zde byly několikrát.

Interpunkce do písemného projevu patří. Např. čárky neumí dělat ani novináři, natož pak různí lidé z diskuzních stránek.
Text bez interpunkce (především bez čárek) snižuje srozumitelnost, může dojít i k jínému pochopení textu. Pomáhá také správné výslovnost, frázování textu atd. U mluveného projevu mohu vysvětlit, u psaného je to mnohem horší ..

Vložila jsem kdysi otázku, jak může čárka změnit význam věty.

Dokladem toho může být věta „Propustit nelze popravit“. Zkuste doplnit čárku, změní význam a rozhodnout o životě (i když jde o teoretický přepoklad).

Nebo ze známého přísloví „Lež má krátké nohy“ přidáním čárky vytvořil Zdeněk Svěrák větu, kterou rádi užívají pánové, a změnil zcela význam přísloví.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-carka-zmenit-v-cestine-vyznam-vety-a-mit-teoreticky-i-fatalni-dusledky-jake

Další odpovědi
baghira

Píšu správně – nebo se aspoň o to snažím.
Interpunkce nezávisí na postoji, ale je daná pravidly.

anonym

Problém s kterým se peru už 40 let. Naučil jsem se aspoň jedno, číst po sobě, ale i to občas mám problém.