DanielaP

Píše se čárka ve spojení „je dobrý pocit(,) mít někoho u sebe“?

Jaké znění je spravné JE DOBRÝ NĚKOHO MÍT U SEBE, nebo JE DOBRÝ POCIT, NĚKOHO MÍT U SEBE. Poslední věta není tazácí.

Nejlepší odpověď
annas

Psychotik neuvedl odkaz na zdroj.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=152

Navíc jeho citace "Není-li infinitivní konstrukce uvozena zájmenem, … " není tento případ.

Infinitivní konstrukce je uvedena zájmenem NĚKOHO.

„Je-li však infinitiv závislý na slovesech být a mít, tvoří s nimi těsnou významovou a zvukovou jednotu, čárku u něj zpravidla nepíšeme.“

Takže jsou obě možnosti, i když bych psala bez čárky – brala infinitiv jako větný člen.

Je dobrý pocit – jaký pocit? někoho mít u sebe.
Je dobrý – co je dobrý? někoho mít u sebe.

Zkuste si určit větné členy.

Další odpovědi
quentos

Napsat čárku v této konstrukci pravděpodobně nebude chyba. Srv. s odkazem na Příručku Ústavu pro jazyk český o psaní čárky v infinitivních konstrukcích: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=152#­nadpis1

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=152#­nadpis1

Psychotic

Ústav pro jazyk český:

„Není-li infinitivní konstrukce uvozena zájmenem, platnost vedlejší věty se ztrácí a čárku v tomto případě nepíšeme. Infinitivní konstrukce se zde chápe jako větný člen.
Př: Na cestě za úspěchem už ti zbývá jen nebýt přehnaně pyšný na dobré výsledky.“

Takže bez čárky.

JájsemRaibek

Správné znění je zakončení otazníkem.
První věta se zdá být oznamovací, takže zakončená tečkou, a druhá věta zdá se být tázací.