sasana

Intelektuální pýcha

Intelektuální pýcha může být překážkou a skutečným kamenem úrazu. Jak si tuto otázku mám vysvětlit?

Nejlepší odpověď
annas

Nedokončila jste větu … kamenem úrazu na cestě k pravdě.
Citát uvedl Eileen Caddy.
Celý text:
Naslouchání intuici a inspiraci
„Nikdy v žádném případě neuzavírej své srdce a svou mysl. Nikdy neměj obavy z nového, cizího, neobvyklého. Buď připraven naslouchat intuici a inspiraci, které ti mohou zjevit něco pro tebe tak naprosto nového, že to možná ani nebude mít tvar nebo substanci a ty pro to budeš muset hledat slova. Intelektuální pýcha může být překážkou na duchovní cestě a může být skutečným kamenem úrazu na cestě k pravdě. Není to intelekt, co potřebuješ; je to inspirace a intuice. Intelekt přichází z vnějšku, zatímco inspirace a intuice přicházejí zevnitř a nemohou být ničím
vnějším ovlivněny. Nechť tvé učení přichází zevnitř; využij vše, co máš v sobě. Budeš ohromen tím, co obsahuješ. Je to bez hranic, protože to přichází ode Mne a Já jsem bez hranic a vše, co je ode Mne, je neomezené a věčné.“

http://avalon­.wz.cz/archiv_ci­tatu01.htm

Duchovní (také intelektuální) pýcha je především neoprávněná namyšlenost na něco, co člověk ví nebo umí.. Je to i postoj, kdy si o sobě mnohý myslí, že je něčím výjimečný oproti jiným. Jde o jakousi nadřazenost nad ostatními lidmi, skupinami či rasami., Nějak jako by se zapomínalo, že všichni lidé jsou z masa a kostí aa že každý je něčím jedinečný.
Např. skutečný génius je zpravidla skromný, slouží bez výhrad všem a neočekává ocenění.
U mnohých jedinců se objevuje snaha zviditelnit se za každou cenu, připomínat své zásluhy. To vše je překážkou na cestě k pochopení objektivní skutečnosti. Proto se domnívám, že subjektivní přístup souvisí s intelektuální pýchou a je brzdou při hledání pravdy.

Další odpovědi
chudst

Otazku, nebo spis citat? :)

Intelekt = rozum = je neco, na co muzete byt pysni. Ale ne vzdy se vyplati stat za rozumem. Obcas je lepsi (a take rozumejsi :)), ze sveho nazoru pro okoli ustoupit, i kdyz muze byt spravny. Vas zamestnavatel vam rekne: „Udelejte tohle.“ Vy mu reknete: „Ale to je nesmysl, protoze…“ On vam rekne: „Udelejte to.“ Vy reknete: „Neudelam.“ On rekne: „Letite.“

Jakkoli jste mohli mit pravdu, mate smulu, meli jste zavrit zobak :)

hanny 2

Ano,jak píše chudst,dnes to ve firmách funguje tak,že vám nadřízený řekne:„Nejsi tady od toho,abys přemýšlel,ale abys plnil moje příkazy!“

fcoop

Mám dojem,že jsem To zde už jednou použil,nicméně:

Na světě je to zařízeno tak,že je spousta hloupých,
kteří si myslí,že jsou chytří.
Chytrých je málo.
A ti nejchytřejší ze sebe dělají hloupé. Werich.

WeeBear

Mými slovy: Vnitřní (duševní, rozumové) povýšení nad ostatní pro Tebe může být překážkou a nárazovým bodem.

.. Řekla bych, že jde o to, že když se budete cítit, že jste lepší, než ostatní, tak oni to můžou vycítit a vracet vám to, jako bumerang. A v dnešní společnosti je už i celkem jedno, zda jste na sebe vůči ostatním pyšný oprávněně, či se opravdu přeceňujete.

anonym

Odpovědi jsem četl, mohu však vložit otázku… Vědci… Význam výzkumu který se připisuje vědcům je nízký. Jejich badatelská práce by mohla vykazovat větší výsledky, kdyby zapomněli na logické myšlení.