Rohlik

Integrované záchranné složky můžou ovlivnit semafor – Jak to technicky funguje?

Policie nebo sanitky můžou nějak ovlivnit semafor na křižovatkách a docílit tak zelené v jejich směru.
Jak to funguje po technické stránce? Jak semafor ví z jaké strany se sanitka řítí do křižovatky? Jak je tohle všechno zabezpečené proti zneužívání ať už přímo řidiči záchraných složek nebo bežnými řidiči, kteří by si „něco“ mohli vyrobit a tuhle technologii zneužili pro vlastní potřebu.

Nejlepší odpověď
led

Polícia môže vo svojom centrálnom dispečingu aj priamo ovládať semafory. V prípade krízovej situácie môžu pre zásahové vozidlá vytvoriť tzv.„zelenú trasu“, k tomu prirodzene platí aj povinnosť všetkých účastníkov cestnej premávky umožniť prejazd zasahujúcim vozidlám s právom prednostnej jazdy používajúcich varovnú akustickú a svetelnú signalizáciu, bez ohľadu na farbu svetiel na semafore.

dodatok:
nemusíte si to hneď predstavovať tak, že púhou myšlienkou sa hneď presmerujú semafory, aj keď vo filme je možné aj to. Väčšina semaforov v mestách je pospájaná do sekcií, ktoré možno ovládať aj na diaľku.
Na bezplatnom telefonnom čísle 112 (na Slovensku) je dispečing pre kompletný záchranný systém tj zdravotníci, hasiči a policajti, ktorí zabezpečujú všetky potrebné úkony.
Už sú preč časy, keď sa každý hral na svojom piesočku.

Další odpovědi
annas

Vím jen o hasičích. Dostanou z centrálního dispečinku zprávu, kde je jich třeba, pokud jde o havárii.

Když vyjíždějí ze svého stanoviště, zapnou sami semafor a ten se rozsvítí na hlavní silnici – řidiči mají červenou a hasiči tak bez problému vyjedou na hlavní a mají přednost – nezáleží na tom,, na kterou stranu směřují.

Jejjich stanice je kousek od mého bydliště, rovněž na hlavní silnici to mají asi 300 m. Takže v tomto případě není možné zneužití.

Samozřejmě, že semafor na hlavní silnici je spojený se stanovištěm hasičů. Ti zapínají semafor při výjezdu z garáže, mají nastavený i časový vypínač. . Navíc velitel zůstává, pokud není něco mimořádného, takže rovněž zapnutý semafor sleduje.

Jak je to se semaforem třeba u záchranné služby, nevím.

Mc Merkurion

… někde ve městech to má i MHD, ve vozidle je nějakej čip či co, a to komunikuje se semaforama, princip se dá dohledat na netu i na YT to ukazovali, jak si tramvaják přehazuje zelenou …

cukrar

Mají dálkové ovladače, vysílače.
https://www.po­zary.cz/clanek/1347-hasici-si-sami-prepinaji-semafory/.

cukrar

Led, prosím, které město to má takto udělané, že policista z dispěčinku přepíná celou trasu?
Děkuji

led

nemusíte si to hneď predstavovať tak, že púhou myšlienkou sa hneď presmerujú semafory, aj keď vo filme je možné aj to. Väčšina semaforov v mestách je pospájaná do sekcií, ktoré možno ovládať aj na diaľku.
Na bezplatnom telefonnom čísle 112na Slovensku je dispečing pre kompletný záchranný systém tj zdravotníci, hasič a policajti, ktorí zabezpečujú všetky potrebné úkony. Už sú preč časy, keď sa každý hral na svojom piesočku.

led

Elektroniku, o ktorej píše Mc Merkurion použivajú napríklad električky na križovatkách, kde sa vyžaduje zrýchliť dopravu električkami na úkor indiviuálnej dopravy.
Majú ju aj niektoré špeciálne vozidlá záchrannej služby a policajných jednotiek.