hruby

informace o smlouvach

u jake pracovni smlove či dohode o praci je pracovik pojišten snarokem na nemocenskou v připade nemci druha otazka jsem ČID teoreticky bych nemusel platit socialni (nemilimli-se)ale evetuelne v pripade nemoci bych nepobiral nemocenckou ?dik

Nejlepší odpověď
pusinka50

Zdravotní a sociální pojištění (tedy mimo jiné i nárok na nemocenskou) si platíš u práce na hlavní pracovní poměr a u Dohody o pracovní činnosti. Dohoda o prac.činnosti se uzavírá na max. 80 h/měs.
Nárok na vyplácení nemocenské se u dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti liší v tom, zda se tyto odvody platí či neplatí.

Z dohody o provedení práce (DPP) se neodvádí sociální a zdravotní pojištění. Z toho důvodu zaměstnanci nevzniká nárok na nemocenskou.
Z dohody o pracovní činnosti (DPČ) vyplývá povinnost odvádět zdravotní a sociální pojištění. Tím vzniká nárok na nemocenskou.

Ikdyž jsi ČID, bude se ti při DPČ srážet oboje pojištění zákonem danou procentuální částí.
Pouze, pokud by sis vydělal pod 2.500 Kč/měsíc, tak nic neodvádíš.