odik

Imbus, torx, torx s otvorem – stačí jen jeden?

K zařízení, kde jsou šrouby s imbusovou hlavou jsem jako oficiální nářadí od výrobce dostal torx šroubovák. Imbus s ním jde povolit i utáhnout. Není tedy lepší kupovat jen torx s otvorem a používat ho i na torx a imbusy (když má člověk od každého typu 5 velikostí, tak se to dost prodraží)? Nebo to může způsobit nějaké problémy? V tom případě by ale daný výrobce ke svým produktům dodával nevhodné nářadí …

Odpovědi
gecco

Pokud používáš torx na imbus, zbytečně obé ´ojíždíš´…
Navíc torx (i imbus) s otvorem nemá takovou pevnost, jako bez otvoru…
😉
Ale v podstatě záleží na tom, nakolik takové nářadí použiješ – jednorázově tě poškozený torx ´nezajímá´, pokud chceš nářadí kvalitní (pro opakované používání), zainvestuješ…
😉
Já mám bitů i šroubováků za několik tisíc (nakupováno postupně, podle potřeby)…
___
Pokud by mi prodejce/výrobce nějakého zařízení dal k imbusům torx, asi bych o nákupu daného zařízení (nebo u daného prodejce) ještě hodně zapřemýšlel…
😉

honza19hk

Není blbost povolovat imbus torxem? Odrbes klíč i hlavu šroubu ,pokud ho navíc nepovolis hned,tak priste uz to nepovolis vubec.

odik

gecco: Já mám všemožných typů taky hodně. Ale né každý chce tolik investovat. Přišlo mi to divné, ale tak jsem to zkusil a ono to fakt šlo, tak mě zajímalo, zda by to nešlo takto používat běžně = koupit hodně kvalitní tvrdý torx s otvorem a mít klid pro 3 typy hlav.

gecco

😉
Jak píšu – pro občasné použití to jde – ale pokud máš kvalitní torx a měkký šroub, vyhlodáš hlavu (pak už ji imbusem nepovolíš a musíš použít vrtačku a vývitník – i to už se mi stalo)…
😉

odik

PS: Tyhle imbusové šrouby (ke kterým jsem dostal torx) rozhodně nepatří mezi měkké. Sice jsem nehledal označení tvrdosti, ale ve střihu musí udržet hodně velkou sílu a nárazy …

odik

Když je nekvalitní (měkký) imbusový šroub, tak ho zničím i imbusovým klíčem, takže to si nepomůžu … to se mi stává často, a proto jsem si už jednou stěžoval, proč je výrobci používají, když nedají kvalitní šrouby (a ne, nepoužívám blbou velikost imbusu)

gecco

No jo, mekky imbus nebo torx nejlip utahnes (nebo povolis) kalenym mirne konickym slicem – ale jen jednou…
😉