Paty.D

Idol x vzor

jaký je rozdíl mezi idolem a vzorem?

Nejlepší odpověď
barnajka

Idol je někdo, koho obdivuješ pro to, co umí, kdežto svůj vzor obdivuješ spíš pro to, jaký je, pro jeho charakter.

K idolovi vzhlížíš, chtěl by ses s ním setkat nebo s ním dokonce kamarádit, ale tím to tak zhruba končí. Dá se říct, že k idolům míváme vztah spíš platonický.
Oproti tomu člověka, který je ti vzorem, toužíš napodobovat, být jako on. Tento vztah bývá víc osobní, víc opravdový,.. a taky víc reálný a realizovatelný.
Za idola si totiž většinou volíme slavnou osobnost, kterou známe jen zprostředkovaně z médií: herec, zpěvák, sportovec, politik,..
Kdežto vzorem nám bývá spíš osoba blízká, která hraje určitou roli v našem opravdovým životě: rodiče/prarodi­če/sourozenec, učitel, trenér ze sportovního oddílu, vedoucí tábora nebo skauta,… Je to člověk, se kterým se stýkáme opakovaně a pořád se od něj máme co učit..a nebo člověk, který nám životní cestu zkřížil třeba jen na krátký omezený čas, ale zanechal v nás stopu tak silnou, že na něj nedokážeme zapomenout.

Nedala jsem ti učebnicovou definici pojmů idol/vzor, ale nějak takhle ten rozdíl vnímám já.
Snad nejsem úplně mimo :))