zuzankaluky

I když nejsem osoba osvč a ani zaměstnaná a ani na pracáku?Tak budu pobírat nějakou mateřskou?

Budu pobírat maeřskou nebo nějaké příspevky,když nejsem zaměstnaná a ani na pracáku a ani osoba osvč.A platím si jen zdravotní pojištění a sociální ne.?

Nejlepší odpověď
ivzez

Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) mají nárok
jenom ti, kdo splní podmínky pro její přiznání.

(1)
Účast na nemocenském (= část sociálního) pojištění
v délce minimálně 270 kalendářních dnů před vznikem
nároku na PPM

(2)
Účast na nemocenském pojištění v době vzniku
nároku na PPM nebo nástup na PPM v ochranné době
(max. 180 kalendářních dnů po zániku nem. pojištění)

  • —–

Nastoupí-li studentky po úspěšném ukončení studia
do zaměstnání, může se jim do doby nem. pojištění
započíst i doba studia.

  • —–

Bez účastní na nemocenském pojištění nevznikne
na dávku nemocenského pojištění (PPM) nárok.

V takovém případě bude od porodu nárok na rodičovský
příspěvek (sociální dávka) ve variantě do 4 let věku dítěte.

  • —–

Na tuto otázku už jsem jednou odpověděla.
Najděte si otázku s odpovědí, v níž jsem
odkázala i na weby s příslušnou legislativou.

Další odpovědi
gecco

Cituji sám sebe – http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-nevite-zda-li-je-moznost-pri-invalidnim-duchodu-dostavat-materskou-a-kde-se-prosim-o-materskou-zada-dekuji
😉
___
Na „mateřskou“, předpokládám, velmi pravděpodobně nárok mít nebudeš – ale poptej se na OSSZ, které tento příspěvek vyplácí.
Na druhou stranu budeš mít nárok na rodičovský příspěvek – od ´okamžiku´ narození dítěte. Tento příspěvek vyplácí ÚP a tam o něj i musíš požádat (až po narození dítěte, k žádosti je třeba přiložit jeho Rodný list)., viz http://www.ma­minka.cz/… .