TerkaO

Hybridizace SeO3

Mohli byste mi prosím poradit, jak hybridizovat molekulu SeO3 (oxid selenový) ? Dostali jsme to zadáno jako úkol ze školy, jenže si s tím nikdo neví rady, jelikož nám učitelka nevysvětlila dostatečně excitaci. Pokud byste prosím připsali i o jaký typ jde (sp, sp2, sp3, sp3d,..) Děkuji :)

Odpovědi
vítek

U SO3 jde o hybridizaci sp2: Základní konfigurace je 3s2 3p211 .
Se dvěma kyslíky vytvoří síra sigma-vazbu, kterou dotuje svými elektronovými páry. se třetím kyslíkem vytvoří dvojnou vazbu. Obsahuje tedy 3 sigma-vazby a jednu vazbu pí, která je nehybridizovaná. Důsledkem dvojnásobné dotace vazby je parciální kladný náboj na centrálním atomu S(2+), protože na vytvoření dvou sigma-vazeb se podílí jen síra svými páry a oba kyslíky mají 3 volné páry. Kladný náboj centrálního atomu je příčinou vysoké afinity k polárním molekulám vody.

Zdroj: http://www.on­tola.com/cs/typ-hybridizace