Avatar uživatele
Bercou

Mám-li dva různé náboje, kdy jeden má vyšší hybnost, mezitímco druhý kinetickou energii, který napáchá více škod? Proč?

Mám-li dva různé náboje, kdy jeden má vyšší hybnost, mezitímco druhý kinetickou energii, který napáchá více škod a proč? Situace je možná díky tom, že hybnost je přímo úměrná rychlosti, mezitímco kin. energie jejímu kvadrátu…

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 2588 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Klaproth

Velikost škod záleží zejména na konstrukci projektilu. Např. poloplášťový náboj se sřižnou hranou nebo s expanzní dutinou napáchá větší paseku než celoplášť se stejnou hodnotu energie.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
orwell

Podle mého názoru je to nesmyslně položená otázka. Co znamená „jeden má vyšší hybnost, mezitímco druhý kinetickou energii“? Jestli to mělo být porovnání hybnosti a kinetické energie co do velikosti, pak tyto veličiny nelze mezi sebou takto porovnávat! Jsou to různé veličiny a tudíž není možné mezi ně klást znaky =, <, >. Ale možná jsem to špatně pochopil. Otázku energie a hybnosti jsme tu už kdysi řešili viz https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/hmotnost-telesa-pri-pohybu

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lamalam

Více škod napáchá projektil, který cíl neprostřelí, ale zůstane v něm vězet. Jenom takový předá veškerou svou energii a hybnost cíli.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Větší škodu v cíli napáchá střela, jejíž konstrukce umožní předání nejvyššího množství kinetické energie zasaženému cíli. Tj. střela z měkkého materiálu, bez pláště, s hrotem kulovitého nebo plochého tvaru. Takhle jsou konstruovány lovecké náboje. Hybnost má vliv na stabilitu střely při střelbě za deště, silného větru, přes trávu či křoví.

zdroj: 27 let střelecké praxe v armádě a přes 40 let u myslivců.

Upravil/a: Emefej

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek