Miroslavst

Hubbelův teleskop

Tak jsem nějak nepochopil co vlastně ten Hubbelův teleskop má v souvislosti s minulostí. To chce někdo říct, že když se dívám dalekohledem někam do dálky, tak vidím co se teprve stane-myslím v zmenšeném měřítku?
(Hubble se po všech vylepšeních dívá nejen do veliké dálky, ale vlastně i do minulosti vesmíru, do doby 600 000 let po zrození vesmíru, který je v současnosti starý 13,7 miliardy let.)
Ano, chápu, že světlo k nám letí dlouho, ale pokud se někam dívám, tak snad ten pohled tam taky tak dlouho musí letět. Takže jak to vlastně je? Co teda vidím?

Nejlepší odpověď
vagra

Vidíte minulost.Pohled nikam neletí.Vidíte světlo,které v tento okamžik přiletělo k oku.Pár sekund trvá,než se obrázek dostane z dalekohledu na zem .
níže uvedený zdroj byl vložen omylem.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hub­bl%C5%AFv_teles­kop

Další odpovědi
anonym

Světlo, tedy záření, tedy informace z nejhlubšího vesmíru, z místa pravděpodobného vzniku k našemu oku letí nejdéle. Proto můžeme nahlédnout do minulosti.
Zajímalo by mě, zda veliké oko může nahlédnout do budoucnosti malé planety Země a napsat o tom… Bibli.