Nick42364

Hrubá cena provozu spotřebičů?

Dobrý den je velký rozdíl v provozu úplně normální a běžné lednice s mrazákem (normálně vysoká – žádné malé) a třeba průměrnou americkou lednicí s ledovačem? Myslím hlavně to jestli se jejich provoz (průměrně) liší v desítkách korun nebo spíše ve v několika set korunách za jeden celý rok? A je nějaký velký rozdíl v tom pokud lednice běží ale je z poloviny plná nebo je v ní pouze pár potravin? Jelikož pokud by lednice s mrazákem byla plná tak by přece jen bylo potřeba více energie na udržení teploty než v poloprázdné ne? Ano vím že existují energetické štítky ale zajímá mě zkušenost lidí kteří přešli z normální lednice na americkou.

Odpovědi
da ny

Najděte na internetu údaje o spotřebičích, které Vás zajímají a porovnejte. Zjistíte snadno, u kterého výrobku je levnější provoz.
„Jde o příkon spotřebiče, který se počítá ve Wattech (W). Označuje, kolik Wattů daný přístroj spotřebuje za hodinu provozu“
https://www.e­lektrina.cz/spo­treba-a-prikon-domacich-spotrebicu-lednice-televize-pc-pracka
Jak zjistit spotřebu elektřiny (NÁVOD)
https://www.al­za.cz/jak-zjistit-spotrebu-elektriny
https://www.e­lektrina.cz/spo­treba-a-prikon-domacich-spotrebicu-lednice-televize-pc-pracka
https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/domaci-zivot-v-cesku-kolik-stoji-provoz-spotrebicu-srovnani-pred-zdrazenim-elektriny-a-po-nem-211633
https://dodava­telektriny.cz/u­zitecne-informace/spotreba-domacich-spotrebicu
Nejlevnější vaření je na indukci 😉

Je třeba brát v úvahu, že americké lednice mají dvojnásobný užitkový objem (i více). Tomu odpovídá spotřeba. Americká může mít roční spotřebu 256 kWh.
Vámi uvedená lednice např. 195/200 kW za rok. Starší typ, třeba 210 – 220 kW, ale má poloviční úložnou plochu/užitko­vý objem!

Pepa25

Jendoduchá matematika: Heureka – americké lednice – první v pořadí – spotřeba za 24 h = 1,115 kWh; první v pořadí klasická 0,454 kWh/24h. Cena 1 kWh cca 8 kč = americká stojí za den 8,92 Kč na elektřině, klasická 3,63 Kč. Za rok je rozdíl 1931 Kč.

Dochy

Na rozdíl ve spotřebě an. a obyč. lednice odpověděl slušně Pepa.
Co se týče plné a poloprázdné lednice, tak s ohledem na běžnou fyziku by ten rozdíl měl být minimální. Tepelné ztráty (resp. tepelné zisky z okolí, které bude třeba kompresorem dorovnat) budou podobné. Víc záleží na tom, jak často lednici otvíráte a zda tam nestrkáte něco teplého. Plná/poloprázdná lednice může mít vliv na periodu zapínání kompresoru – větší tepelná kapacita plné lednice by měla způsobit, že lednici bude déle trvat než se zvýší teplota nad nastavenou mez, a pak také déle trvat než se lednice zas dostatečně ochladí. V souvislosti s tímhle cyklem se může mírně změnit střída provozu (poměr mezi dobou zapnutí a dobou celého cyklu) a tím i celková spotřeba.

Tohle předpokládám jako nejsilnější efekt naplnění lednice, ale ve výsledku se tam mohou projevit i jiné vlivy, které za určitých okolností mohou být silnější. Ale podle mně by to nemělo být nic dramatického.

Opravuji, správně odpověděl Pepa, da ny nesprávně uvádí, že by bylo vhodné sledovat jmenovitý příkon ve wattech. To je ale zejména jmenovitý příkon kompresoru. U typické lednice ale kompresor běží jen velice krátkou dobu – nutnou k ochlazení lednice na stanovenou teplotu, pak vypne. Většinu času bývá vypnutý. Průběh tohoto cyklu je pro celkovou spotřebu výrazně důležitější než jen znalost jmenovitého příkonu. Nicméně na lednicích bývá štítek s nějakou předpokládanou roční spotřebou a tento údaj bývá uveden v parametrech produktu třeba na webu a samozřejmě v návodu.