tuCZek

Hrozí otrava oxidem uhelnatým i z hoření svíčky (svíček)?

Odpovědi
klumprt

Myslím, že je to prakticky nemožné. Musela by to být velmi hořlavá svíčka, která by hořela i za menšího přístupu kyslíku. Oxid uhelnatý vzniká právě tím, že ve vzduchu není dostatek kyslíku a tak se místo CO2 vytváří CO. Navíc jedna svíčka by nevyrobila takové množství CO, které by člověka usmrtilo. Čili by jich muselo být hodně a v uzavřené místnosti nebo pod nějakým poklopem, kde by byl menší prostor podobně jako je ve špatně větrané karmě.

Dochy

Jedna klasická svíčka v běžné (neizolované) místnosti nejspíš nestačí. Pokud by jich bylo více, riziko tu je.
Klumprt: Právě že ta svíčka může hořet i při nižším množství kyslíku než je vhodné pro správné spalování a pak CO bude vznikat. Ale jedna svíčka v běžném prostředí na to nejspíš nestačí.

Předpokládám, že plamen v prostředí chudém na kyslík se stane poněkud čadivý (i při udržovaném knotu)

Cenobita

Pokud se uzavřeš v místnosti kde není přísun vzduchu se stovkami svíček tak se spíš udusíš CO2 než CO, protože svíčka spaluje spíš dokonale než nedokonale. Ale určitě se bude snižovat hladina kyslíku a bude se zvyšovat i koncentrace CO, takže je otázkou co bude rychlejší, zda otrava CO nebo vlastní udušení nedostatkem kyslíku.

I ve vinných sklepích, kde zraje víno se člověk může CO2 udusit, protože tento se drží u dna a u podlahy sklepu.