bflm

Hrozí mi nějaký postih, když jsem chtěla odcizit drahé zboží, ale pak jsem ho vrátila? Vše zaznamenaly kamery.

Chtěla jsem v supermarketu odcizit zboží tak, že jsem drahé zboží dala do krabice od levnějšího produktu. Nakonec jsem dostala strach, vše jsem tam nechala a odešla.Nic jsem neodcizila. Mé jednání zachytily průmyslové kamery. Hrozí mi nějaký postih?

Nejlepší odpověď
Smlouvyzdarm

Tak předpokládejme, že se jednalo o zboží do 5.000,– Kč, čili by to byl majetkový přestupek. V tomto případě je i pokus trestný, pokud si to tedy dobře pamatuji ze zákona 251/2016 Sb.
Hlavním znakem dospělosti člověka je to, že je zodpovědný za své činy a počítá s tím, že ponese také následky, pokud někde přestřelí. Pokud tedy dělám něco špatně, musím počítat, že se mi to nějak vrátí. Tím se nutně nemusí hned jednat o krádež. Stačí, když se bude někdo chovat nevhodně ke svému okolí (v rozporu s nepsanými zákony, pravidly, etikou). Následkem bude sociální vytěsnění. Lidé se s takovou osobou přestanou bavit, třeba i zdravit… raději přejdou na druhý chodník… Pokud se tedy neřídíme svědomím, musíme počítat s trestem…

Další odpovědi
autacek

Ano, i samotná příprava trestného činu je většinou trestná. Zajímavější otázka je, co by se stalo, kdyby si to pak „v nevědomosti“ přišla na pokladnu zaplatit tvá kámoška.

zjentek

Máš vůbec předsdtavu, kolik podobných bordelářů z řad prostého lidu, kteří po celým supermarketu přemisťují zboží z bodu do bodu, z krabice do krabice, z obalu do obalu, denně supermarket navštíví? A tito „zákazníci“ se nijak netrápí vlastním svědomím, tak co tady proboha řešíš? ;)

Já jsem si v roztržitosti přitáhl z Lidlu domů v přepravce Svijan dva nějaký laciný PATOKY mezi lahodným Mázem! ;)

Kryšpín

Postih pravděpodobně nikoliv, když je to zlodějíček tak je to u něj v normě, popleta je také v normě, trochu normální zapne mozek a příště si dá pozor.

Soused zakoupil u rákosníků botky za pětikilo zkusil pravou prý jí má větší a doma zjistil, že levá je o dvě čísla menší, reklamoval, ale u rákosa nepořídil.

dudu

Podobné fórečky bych rozhodně nedoporučoval. Jinak ovšem má kupující v areálu před pokladnami poměrnou volnost – např. může zboží ukládat do košíku a posléze je vracet a to včetně zboží vyžádaného za pultem. Minulý týden mně obsluha kilo už vydaného hovězího ochotně vyměnila za líbivější se slovy, že záměna je samozřejmě možná a na rozdíl od některých zákazníků jednám seriózně. Tito často svůj dodatečně nelukrativní balíček odloží kdekoliv do regálů a personál ho po čase nalezne až podle zápachu.

Rokio

Dobrovolně jsi opustila od dokonání protiprávního jednání, takže je čin beztrestný, nebo se alespoň minimálně jedná o polehčující okolnost.

Podle mě nedošlo ani k pokusu, nýbrž byl přestupek/trestný čin ve fázi přípravy. Příprava je trestná pouze u těžších trestných činů, takže je vše OK.

Dopustila jsi se nemorálního jednání, ale protiprávního jednání nikoliv.

Edison

Trestný čin ve fázi dokonání! Prostě průšvih jak brno… Tato fáze znamená, že pachatel získal nad majetkem plnou moc. Vrácení může být maximálně polehčuící okolností.

zjentek

Autácek o jakým trestným činu píšeš? Udal tady snad někdo hodnotu toho zboží? Maximálně přečin a to s odřenými zády! ;)

autacek

zjenteku, píše drahé, lze tedy předpokládat, že to nebude věc nepatrné hodnoty

Smlouvyzdarm

Jo, souhlasím. A ty dva lahváče … to musel být zkažený den. To by mě taky pěkně n…o

zjentek

Mimochodem jsi zde popsal perfektní návod, jak na to. Jeden zboží zamění, odejde z krámu a druhej tam přijde a koupí to, no výborně, díky za tvý praktický zkušenosti!

autacek

Jen aby pak nebylo vyhodnoceno jako zločinné spolčení 😉