pajulinkas

Hrozí mi něco, pokud včas nezažádám o nový občanský průkaz?

Náhodou jsem si všimla, že mému občanskému průkazu končí za 3 týdny platnost a já se na úřad dostanu nejdříve příští týden a pak trvá měsíc než vystaví nový. Budu platit pokutu? Stane se něco, kdyby mě například kontrolovala policie nebo tak?
*pas mam taky prošlý, řidičák nevlastním

Nejlepší odpověď
Klaproth

Pokutu na úřadě platit nebudeš. Při kontrole se policii vykaž jiným dokladem, ideální je cestovní pas.

Kepler – já jsem šel na úřad 3 dny před koncem platnosti OP a bylo to bez pokuty.

Další odpovědi
Kepler

Ano hrozí a pokuty jsou hodně mastné – od 10 000 Kč výše (§ 16), ale jen tehdy, pokud nezažádáš o nový OP do 15 pracovních dnů (§ 14).

https://zakony­prolidi.cz/cs/1999-328

doplněno: těch 15 dnů je myšleno PO skončení platnosti OP

still

Ze zákona máte povinnost vlastnit platný občanský průkaz. Pokud máte propadlý OP a do 15ti dnů po konci platnosti nepožádáte o nový, dopouštíte se přestupku s možností pokuty v řádu až desetitisíce/ů.

Ze svého okolí si pamatuji na dva případy: jeden člověk měl myslím 4 měsíce propadlý OP, ale sám požádal o nový když chybu zaznamenal, pokutu nedostal, i když mu ji dát mohli. Druhý měl propadlý OP rok, prokázal se s ním při kontrole revizorem, skončil na policii a řešeno to bylo pokutou 1000,–