mdh58

Jaký mají význam hraniční kontroly ve veřejné dopravě?

Zdravím, zajímá mě jedna věc, která mi cca poslední rok vrtá hlavou. Pár dní zpátky jsem jel vlakem z Chebu do německého Marktredwitzu. V prvním německém městě za hranicemi (v Schirndingu) nastoupili 2 policisté za účelem kontroly dokladů. Z celého vlaku plného lidí kontrolovali pouze mě a ještě jednoho cestujícího. Policajt si prohlížel moji občanku, fotil si jí, pak mě vyzval, abych si stoupl, vyndal věci z kapes a mohl mě prohmatat. Poté jsem si sedl, on mi prohrabal batoh, peněženku atd. a ptal se mě kam jedu, proč tam jedu, proč jedu zrovna tam a tam na výlet, jestli tam mám nějaké kámoše, kam chodím do školy (v batohu jsem měl ještě nějaké školní pomůcky), zda přepravuju něco nelegálního a možná ještě na něco. Ještě mi také sundal boty a prohmatával chodila. Netřeba dodávat, že drtivé většině ostatních cestujících neprohlídli ani ty pasy/občanky, to ale není ten hlavní point. Není to poprvé, co se mi tohle stalo, na trati z Chebu do Norimberku přes Marktredwitz jsem jel 5× a vždy tam ty policejní kontroly dokladů, případně zavazadel byly. Nikdy však ale nechtěli certifikáty ohledně očkování nebo testování a to i v době, kdy to bylo povinné, pouze ty doklady totožnosti. Taktéž jsem nenašel aktuální článek nebo diskuzi, která by byla na 100% relevantní.

Z tohoto mého textu plynou 3 zásadní otázky:

  1. Máte nějaké zkušenosti nebo postřehy z hraničních kontrol ve veřejné dopravě v rámci EU a Schengenu?
  2. Jaký je vůbec význam těch kontrol? Na silnicích, na dálnicích, na cyklostezkách, na pěších stezkách a i na těch vedlejších regionálních tratích žádné takové kontroly nejsou, maximálně probíhají namátkově. Tak proč si na jednom konkrétním, pár kilometrovém úseku do 17 tisícového města hrajou „na ameriku“ a šacují tam lidi striktněji než na kdejakém letišti? Ještě k tomu v rámci Schengenského prostoru.
  3. Mají vůbec nějakou kompetenci na to se mě ptát, kam a za jakým účelem jedu?

Předem děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
Drap

Neni na tom nic nezvyklého. Takové namátkové kontroly je možné potkat v okolí všech hranic v EU. Je to normální hraniční kontroa. Jen se podívají zda necestuješ ilegálně, zda nepašuješ něco, co neni povolené. Je logick, že neni v silách kontroly zvládnout všechny, tak si vyberou pouze ty, kteří se zdají být podezřelí.

Další odpovědi
Filip84

Ad 1. Nemám, protože veřejnou dopravou necestuju, pokud vysloveně nemusím, což do Říše nemusím.

Ad 2. Úplně stejný, jako na klasické „čáře“ s checkpointem. Co si jako myslíš? Běžná hraniční kontrola do Říše byla „Haló!“ – pas v ruce. „Haló!“, a mávl rukou, že mám jet dál.

Pokud šlo o vlaky, tak v Chebu naskákala do vlaku smíšená hlídka našich plus bavorských policajtů, a náš plus spolkový celník. Prošli vlak, ta kontrola vypadala podobně, jako na checkpointu, a v nejbližší stanici v Bavorsku vystoupili. Pokud se jim něco u někoho nezdálo, nepodařilo se to objektivisovat za cesty, šel s nimi na služebnu.

To, že jsme v Schengenu a EU přeci neznamená, že lidi nepašují, nejsou hledání Interpolem, zemskou policií, spolkovou policií, spolkovým kriminálním úřadem atp. Němci si na to Ausgerechnet potrpí a namátkové kontroly dělají.

Ta hlídka má svůj úsek, prochází vlaky. Pokud se jim zdá kdokoli jakkoli podezřelý, zkontrolují ho. Jak jako nebyla namátková? Byla namátková, když zkontrolovali – takto důkladně – jenom Tebe.

Pokud Tě takto důkladně, v Říši, policisté kontrolují pravidelně, něčím působíš podezřele. Němci jsou, obecně, výborní typologové, a za ty roky služby už máš „čuch“, jenom, samozřejmě, určitý kulturní rozdíl může způsobit, že se ten „čuch“ splete. Snažil bych se nad sebou zamyslet, čím je „vábím“.

Ad 3. Kompetenci k tomu určitě nemají, jo, to slovo má úplně jiný význam, a v právu se nepoužívá. Mají k tomu zákonné zmocnění, nebo zmocnění na základě zákona.

Kterýkoli policista, u nás, jako v Říši, se Tě může zeptat, kam jdeš, proč tam jdeš, co tam budeš dělat etc. Nemáš ale zákonem uloženu povinnost mu na to odpovídat, to je asi tak celý „problém“.

Jinak zákonná oprávnění spolkové policie jsou na celém Bundu shodná, oprávnění zemské policie se v jednotlivých spolkových zemích liší, v každém případě ale policie v Německu disponuje širším rámcem oprávnění, než u nás. Například Tě mohou prohledat prakticky bez příčiny, mohou po Tobě chtít moč (protože v Německu je illegální i užívání návykových látek, nikoli jen jejich držení, či distribuce, jako u nás), a třeba v Sasku Tě může prohledat i osoba opačného pohlaví. Je tomu tak proto, protože s tím nejsou problémy – němečtí policisté využívají svých oprávnění většinou přiměřeně a oprávněně. Nikdy tě nebude šacovat ženská, pokud nebude nebezpečí z prodlení a / nebo bude přítomen chlap policista. Což u nás by tomu bylo přesně naopak, že jo.

led

Nemecko sa chráni pred nežiadúcimi „turistami“ prisťahovalcami. Do vzdialenosti približne 50km od hraničnej čiary sú kontroly dokladov prirodzené a ste povinný tejto kontrole sa podrobiť. Platí to aj na vnútroštátnych hraniciach (jednotlivých štátov EU) v oblasti „Shengenského priestoru“ nielen na jeho vonkajšej hranici.

led

mdh58, pokiaľ dobre pamätám, v priestore na ktorý sa pýtate, býval prvotne dočasne zadržiavací tábor pre „turistov“ imigrantov. Pri nemeckej šetrnosti si myslím, že ten tábor ešte funguje. Mnohí naši emigranti a nelegálni turisti (aj ponovembroví) sa s ním zoznámili.

led

mdh58, možno je to tým, že podľa vášho avataru (obrázok vedľa nicku) vyzeráte arabsky (alebo rusky?) a tých nelegálnych tam nechcú. Jednoducho, kontroly robia námatkovo, alebo podľa konkrétnych indícií.
v odpovedi vychádzam z vysvetlenia náčelníka hraničnej polície

mdh58

V tom vlaku vedle mě přes uličku seděl nějakej Ind nebo Pákistánec (byl tmavé pleti a měl černé rovné vlasy), taktéž měl připravenej doklad, ale ani ten doklad mu nekontrolovali. To já si právě na jednu stranu myslím, že lidé z Turecka a arabských zemí jsou spíše německou doménou, tudíž tolik neupoutávají pozornost, na rozdíl od tmavovlasého bělocha. Ale asi fakt záleží, jak to oni vycítí, s tím já nic holt nenadělám :)

mdh58

Filip84 – Děkuji za obsáhlou odpověď, ale furt to není stoprocentní odpověď na moji otázku, asi jsem se špatně vyjádřil. Já se ani tak neptám na zákony a význam těch kontrol všeobecně, samozřejmě ať jedu kamkoliv, vždy s nimi musím počítat. Taktéž se ani neptám na to, proč si vytypovávají zrovna mě. Když jede mladej týpek s báglem ve vlaku plném důchodců a rodin s dětmi, tak holt je větší šance, že budou kontrolovat zrovna mě.
Já se ale ptám spíš na to, proč například na tratích přes Aš (do Bayernu), Plesnou, Potůčky apod. v drtivé většině případů v širokém okolí nikdo nekontroluje (čistě má zkušenost) a proč na jednom KONKRÉTNÍM úseku jsou ty kontroly tak striktní a pravidelné.
A jenom drobný detail, nevím teda jak to bylo dřív, ale co jezdím já, tak hlídka smíšená není, to akorát za čárou nastoupí čistě jenom němečtí policisté nebo čistě jenom celníci. Na české straně jsem nikdy na kontroly nenarazil.

Filip84

No, hlídka smíšená není, protože není Schengen, vůbec nic ve zlém, ale máš zjevně potíže porozumět psanému textu.

Přechody do Bavorska jsou čtyři, Asch – Selb, Eger – Schirnding, Česká Kubice – Furth im Wald a Železná Ruda / Bayrisch Eisenstein. Přechod do Selbu je nejnovější a na místní dráze, Železná Ruda je dvojstanice, tam vlaky nepřejíždějí. Přechod z České Kubice je na dráze celostátní, to je pravda, ale jediný přechod na transitním koridoru je v Chebu, tak je asi logické, že se na něj budou více zaměřovat, ne? Sasko je jiný stát, to má svoje standardy, proto nemůžeš porovnávat přechod Aš – Selb a přechod Plesná – Bad Brambach.

mdh58

  1. O tom, kdo má problémy porozumět psanému textu bych se hádal, spíš došlo k vzájemnému nepochopení, to už ale dál rozpitvávat nehodlám.
  2. Tohle už považuji za relevantní odpověď, hlavně mě teda zajímaly ty bavorské přechody (Cheb-Schirnding a Aš-Selb). Ale zřejmě je to opravdu kvůli tomu, že v jednom případě se jedná o hlavní tah a v druhém o vedlejší trať.

Tímto ukončuji tuto diskuzi a ještě jednou ti děkuji za tvé dpovědi.

Filip84

Především to nebyla diskuse, ale rozhovor, poněvadž smyslem diskuse je přesvědčit druhou stranu o svém stanovisku, rozhovor je cennější, jeho smyslem je výměna informací, já rozhodně nemám potřebu Tě o čemkoli přesvědčovat.

Tzv. transitní koridory, které překračují CZ-DE hranice, mají pouze dva přechody: Cheb a Děčín, takže z logiky věci se na ně budou zaměřovat při kontrolách nejvíce.

mdh58

*vytipovávají

mdh58

Ještě bych rád zareagoval na odpověď uživatele Drap. Psal jsem, že jsem na té trati jel 5 x a ve všech pěti případech tam ta kontrola byla, z čehož logicky usuzuji, že tam ty kontroly probíhají PRAVIDELNĚ, nikoli namátkově. A také jsem zmiňoval, že nikde jinde než na té konkrétní trati jsem na ty kontroly nenarazil, tak jak je možné, že na jedné trati ty kontroly jsou pravidelně a jinde buďto namátkově nebo vůbec.