nyjono

Hráli jste někdy někdo hru Mahjong?

Spíš mám na mysli klasiku. S hracími kostkami.
Pravidla jsou natolik variabilní, že mi to moc jasný není.

https://www.pa­paji.cz/pravi­dla-mahjong/

Nejlepší odpověď
Malvína

Probůh, na tu bych už zapomněla. Jeden čas jsem ji valila o 106, snad ještě na starém stolním PC s CRT monitorem, později na novějším.
Podívám se, zda se to dá ještě stáhnout, to bych si hned zahrála.
Nedávno jsem si stáhla původního “hada”, nostalgie 🙂

Další odpovědi
seraphico

Ano.

aliendrone

Jen na PC, můj oblíbený byl ten z Widlí 7. (škoda že v desítkách není) :(
Nikdy jsem nepochopil pravidla, jen jsem vysledoval, že dostanu více bodů, pokud budu odeebírat kameny stejné hodnoty (je rozdíl, jestli odebereš po sobě 4 koně [či co to je] nebo 6 či 8).
Takže jsem to hrál jen na „odebrání všecho“, tedy dočista do čista. Což se ne vždy podaří. ;) :D :D

led

Ak hrá hráč sám, snaží sa zbieraním rovnakých dvojíc kociek, žetónov, „vyčistiť“ hraciu plochu. Ak sa dostane do pasce a už nemôže odobrať dvojice, hra končí a platí dosiahnutá hodnota nazbieraných bodov. Následne sa snaží v ďalšej hre prekonať dosiahnuté skóre.
Kocky majú rôznu hodnotu. Nemožno odobrať kocku, ktorá je zablokovaná inými, tj. nemá aspoň jednu voľnú hranu, prípadne je na nej položená iná kocka. Brať možno len tie, ktoré vidíme celé.
Zopár kociek má podobne ako žolík v kartách univerzálnu silu a môže sa použiť s ktoroukoľvek kockou. Pri zbieraní treba myslieť na to, že jestvuje viac rovnakých kociek, čím možno pri hre taktizovať.

Varianty:
Jestvuje veľa typov mahjongových kociek, od originálnych (japonských?) znakov, cez písmená, čísla, zvieratá, budovy… jednoducho fantázia tvorcov obrázkov je „nekonečná“.

Ak nemáte počítač, originálne žetóny, môžte si hracie „kocky“ vytvoriť vlastnými rukami z čohokoľvek pevného, drevo, kov, umelá hmota… Nezabudnite, že každá musí mať svoj pár.
Hru začínate voľným rozhodením kociek po akejkoľvek vami zvolenej hracej ploche s akýmkoľvek množstvom hráčov, nemusí byť len jeden, dvaja…

Iná obdoba je tzv. námornícka hra s paličkami, ktoré majú rôzne hodnoty. Zase každá musí mať svoj pár. Tu je to ťažšie o udržanie stability, aby sa paličky nerozpadli počas ťahu.

Veselú zábavu a nezabudnite pri hre zapojiť okrem rúk aj myslenie a pevné nervy.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

Krása na „bojovej hre“ Mahjong, ak hráte viacerí, je práve v možnostiach taktizovaním nasmerovania protivníka prispôsobovať si svoje budúce ťahy. Navonok zostavu ľahkých dielčich víťazstiev necháte padnúť do rúk súpera, čím vám ulakomene zaslepený vašou naivitou umožní čistú zostavu ťahov až do porážky nepriateľa.

seraphico

Tak to ne. Stejně jako Malvína pouze na PC ☹️

Malvína

Ne, kostky jsme doma neměli.