Anonym689

Hraje 0 na začátku čísla účtu nějakou roli?

Dobrý den, chci se zeptat: hraje 0 na začátku čísla účtu nějakou roli? Ptám se, jelikož ve výpisu platby se mi nula nezobrazuje. Konkretně č. účtu 01205130 se mi ve výpisu zobrazuje jako 1205130. Rád bych se ujistil, že jsem neudělal někde chybu, Díky za odpověď :)

Doplňuji, že č. účtu je opravdu správně kontroloval jsem to číslo šest místo počáteční 0, tam být nemá.

Nejlepší odpověď
Dochy

V některých případech opticky zarovnává blok 😉 Jinak ne. Ani pro to předčíslí není důležitá, předčíslí a číslo účtu se jednoznačně odděluje pomlčkou. Takže
15–1205130 a
000015–0001205130
je pořád jen jedno číslo účtu.
(Mimochodem v dotazu je nepřesnost, protože standardně je číslo účtu u české banky 10místné, takže zrovna tvar 01205130 je snad jeden z mála, který by se použít neměl. Buď se všema nulama zleva, nebo úplně bez nich)

Další odpovědi
novaky

Číslo účtu v sobě obsahuje samoopravný kód MODULO. To proto, aby ti drobný překlep na složence – tý cow nenažraný – nezpůsobil finanční ztrátu.
https://www.pe­nize.cz/bezne-ucty/15470-tajemstvi-cisla-uctu
Vychází ti kontrolní součet i bez nuly? Pak je nula nepotřebná.

autacek

Pokud nemá účet žádné předčíslí, tak je tam zbytečná.

doplnění:
Tak to jsi Dochy ještě neviděl swiftový příkaz k úhradě, resp. v digitálním zápisu žádné pomlčky nenajdeš. Toto místo je právě nahrazeno potřebným počtem nul.

Mimochodem to číslo účtu je špatně, místo té nuly na začátku by měla být pravděpodobně šestka.

orestez

Tak 0 nula nemá před číslem význam. Lze ověřit třeba při použití internetového bankovnictví.
Páč kdejaká čísla v předčíslí účtu obsahují nuly.

Dochy

autacek: Tak snad se bavíme o čistě českém prostředí. Když půjdeme do mezinárodních vod tak to bude o něčem úplně jiném. Předpokládám, že tam se třeba nebude hrát na předčíslí, zato číslo účtu může být podstatně delší..

Anonym: Vypadá to, že Tebou zadané číslo nesplňuje podmínky pro kontrolu správnosti čísla účtu. Takže se Ti pravděpodobně ty prachy opravdu vrátí. Překvapuje mně, že Tě nestopla už Tvá banka při zadávání čísla.

(nejsem si 100% jistý zda to číslo danou podmínku MUSÍ splňovat, ale tipuju že jo – tady asi budu věřit auťačkovi)

autacek

Mě šlo o to, kdy řada lidí tuto chybu nevědomky občas udělá, viz třeba

„Některé banky však na kartičkách k účtu oddělují i v případě hlavního čísla účtu číslice pomlčkou (např. Komerční banka) a vznikají tak problémy s tím, že klient čísla před pomlčkou zadá do předčíslí účtu. Příkaz pak není proveden, protože číslo účtu neexistuje nebo je platba odeslána na špatné číslo účtu a vznikají komplikace s navrácením takto odeslané platby. Taková situace může nastat zejména u platebních příkazů podávaných na formulářích. U příkazů podávaných elektronicky funguje možnost ověření existence účtu pomocí stanového algoritmu a bankovní systém již sám číslo účtu překontroluje.“

diskuse lidí tomu odpovídá:

„Když je to tak super jednoduché, proč KB nedá klientům jasnou instrukci, že jejich číslo účtu se má plátci poslat tak a tak???
Např. 362–241/0100
lze bez znalosti problematiky zadat jako:
362241/0100; 362–241/0100 co z toho si ma vybrat chudak klient???
A to nemluvim napr. o cisle uvedenem jako 19–362–241!!! Jak zni chytra rada? Je to 19362241/0100 nebo 19–362241/0100 nebo snad 19362–241/0100???“

Ale jelikož skutečně nevíme podrobnosti, napsat pouhou informaci, že nula před číslem účtu je naprosto zbytečná, jsem se neodvážil. Ale jak vidíš, „obecenstu“ kolem se tvůj názor líbí očividně víc 😉

Dochy

Mno tak jestli to tak KB opravdu dělá, je to celkem amatérismus. Mám zkušenost s MOPY, která jestli se nemýlím je dceřinkou KB a tam předčíslí používají… takže o správném použítí pomlčky zaručeně vědí 😉
U KB účet mám (právě kvůli MOPY, jinak mi k ničemu není) a něco podobného si nevybavuju. Ale ani si nejsem jistej, jestli jsem od nich kartičku fasoval (vzhledem k tomu že ji ani k ničemu nepotřebuju jsem se nijak nepídil a jestli mně ji dali tak je někde hodně hluboko v papírevh…)

Jo a fajn že sis všimnul toho chybného čísla účtu. To by mně nenapadlo.

Anonym689

Děkuji Dochy za vysvětlení. Číslo toho účtu mi bylo zasláno opravdu v této podobě 01205130, počáteční 0 nebyla oddělena mezerou nebo pomlčkou značící předčíslí a proto mě to mate.
Nicméně když jsem to psal do internetového bankovnictví a zadával jako platbu, tak mi to vždy při té platbě upravilo na tvar bez počáteční nuly, tak snad je to správně a peníze došly kam měly.

autacek

Jestli jsi to posílal opravdu na uvedené číslo účtu, tak se ti platba za pár dnú vrátí.