kikcaa

How hard it was? nebo How hard was it?

Když se chci zeptat „Jak těžké to bylo, když si byla nemocná?“. Tak se zeptám „How hard it was when..“ nebo „How hard was it when..“? Vůbec si nejsem jistá. Děkuji za odpovědi :)

Nejlepší odpověď
quentos

no, tak je třeba opravit bludy předchozích respondentů. Není pravda, že jde obojí. Pokud takto začíná otázka, je jedinou správnou variantou „how hard WAS IT when…“ (v otázce v hl. větě vždy je sloveso být nebo pomocné sloveso před podmětem). Pokud však takto začínám předmětnou větu nebo nepřímou řeč (tedy pokud nejde o otázku), přijde na řadu tzv. nepřímý slovosled, tedy „how hard it was“, např.: „I didn't know how hard it was“. (Nevěděla jsem, jak je to těžké > již nejde o otázku, nýbrž o vedlejší větu.)

Další odpovědi
krftwrk

Ani jedno, oboji…

jugurtik

De obojí ,ale osobně bych radila to druhý (vyzní to líp a spisovněji) :)

Mc Merkurion

ad jugurtik: doufám,že to není tak spisovné jako tvá čeština…