led

Hovorí sa, že patolog je jediný lekár, ktorý má istotu, že mu pacient nezomrie. Je to však naozaj pravda?

K tejto otázke ma priviedla otázka http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-patolog-vic-znaly-lekarske-vede-nez-jiny-druh-lekare
Patologia predsa neskúma len príčiny úmrtia, ale aj napríklad pacientom odobrané orgány, robia testy pre potreby ošetrujúcich lekárov a podobne a tam predsa pacient žije…
Aký je váš pohľad na túto profesiu? Je to lekár, ktorý nelieči? Je to výskumník? Môže zachrániť ľudský život pred svojim skalpelom, pitvou?
Keď ide niekedy o minúty pre záchranu pacienta, patolog musí odložiť nevybavené „prípady“ a plne sa venovať, niekedy až v časovom strese, vzorke od pacienta, aby vyriekol svoj ortiel: „benígne (nezhubné)“, „malígne (zhubné), bezodkladne operovať, dá sa zachrániť“, prípadne „žiaľ, amputovať“, „neskoro, volajte kňaza“…

Nejlepší odpověď
Drap

Toto tvrzení v otázce neni pravdivé. Je to tak jak píšeš. I patolog může zavinit, nebo alespoň ovlivnit smrt pacienta.

Další odpovědi
annas

I když patolog pitvá zemřelé, jeho význam spočívá v tom, že pomáhá živým. Takže někdy má jistotu, že další člověk nezemře na chorobu, jejíž příznaky patolog zjistil.

Pitvy samozřejmě slouží k zjištění příčiny úmrtí, ale její výsledky slouží k rozpoznání chorob, jejich příčin, takže jsou jakousi prevenci či léčení živých.

Určitě pomůže i ostatním lékařům, jaké vybrat léčebné postupy , stanovit diagnózu atd. Jenže každý člověk je jiný, reaguje jinak, navíc se někdy diagnóza velmi nesnadno stanovuje. Takže i v tomto případě se může podílet na úmrtí pacienta.

Včera jsem se dívala na 13. komnatu jednoho moderátora, u něhož trvalo velmi dlouho, než stanovili lékaři správnou diagnózu. Určité příznaky choroby způsobovaly jiné orgány, než je běžné.

Kepler

Ano, patolog je lékař, který přímo neléčí, ale výsledky jeho diagnostiky živých tkání jsou k léčbě používány. Definice podle wiki:
„Patologie je lékařská věda zabývající se studiem a diagnostikou nemocí živých systémů.“
Patologický znamená nezdravý. Obecná patologie se zabývá analýzou klinických abnormalit, které jsou znaky a prekurzory infekčních a neinfekčních onemocnění a rozděluje se na klinickou a anatomickou patologii.
Samozřejmě zkoumá i tkáně zemřelých a potvrzuje tak příčinu úmrtí, ale jinak se dá říci, že led má pravdu. Chybná diagnostika tkáně nemocného může teoreticky přispět k jeho smrti, protože by pacient nebyl léčen správně.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Patologie

Dagmon

Myslím že vím na co narážíte. Nedávno jsem v televizi viděla pořad, kde jedna významná patoložka vysvětlovala, že patologie je v dnešní době mylně spojovaná pouze s lékaři, kteří se věnují lidem zemřelým. Je prý to vina všech těch kriminálních filmů, kde patolog pitvá mrtvolu a hledá příčiny smrti. Ve skutečnosti patologie je věda, která se věnuje především lidem živým. Zkoumají nádory, jestli jsou zhoubné, nebo ne a tak dál. Říkala, že je to věda velmi zajímavá a přímo detektivní, ale ne v tom významu, jak si to lidé všeobecně představují. Pořad byl velmi zajímavý. Takže patolog je určitě věděcký lékař, který se zabývá především živými lidmi.

Mc Merkurion

… budu věren své předchozí odpovědi (bez ohledu na to, jestli jeho práce je pro zdraví pacientů přínosem nebo ne) – nepracuje v časovém presu na rozdíl od některých doktorů …
… a ještě jsem teda neviděl „živého“ pacienta, jehož ošetřujícím lékařem je patolog …
… můj pohled na tuto profesi? … no, obdivuju doktory, když se hrabou ve střevech, aby nám zachránili život, ale když si představim, v jakém stavu dostane ty střeva patolog, tak klobouk dolů …

hapiky

Pacient patologovi nezemře, může ho ale potkat mnohem horší věc: Dříve než ho začne „léčit“, může pacient obživnout, což se už také stalo. Je to o něco větší stres, než kdyby pacient lékaři umřel.

led

Ďakujem všetkým, ktorí odpovedali.
Vybrať nomináciu medzi poznatkami:
„patolog je určitě věděcký lékař, který se zabývá především živými lidmi“
„patolog je lékař, který přímo neléčí, ale výsledky jeho diagnostiky živých tkání jsou k léčbě používány“
„obdivuju doktory, když se hrabou ve střevech, aby nám zachránili život, ale když si představim, v jakém stavu dostane ty střeva patolog, tak klobouk dolů …“
„I když patolog pitvá zemřelé, jeho význam spočívá v tom, že pomáhá živým“
„I patolog může zavinit, nebo alespoň ovlivnit smrt pacienta.“
„Pacient patologovi nezemře“

led

Dagmon, ten program som nevidela, teda nenarážam naň. Ak si ešte pamätáte názov a televíziu, prosím o bližšie informácie o tomto programe. Ďakujem.

led

Mc Merkurion, patolog chodí za pacientom, ktorý ho berie ako jedného z doktorov, len vo výnimočnom prípade…

Mc Merkurion

… mám na mysli „ošetřujícího“, ne jednoho z doktorů, ke mně chodí doktorů, ale ne všici jsou MUDr …

Kepler

Mc Merkurion: „nepracuje v časovém presu na rozdíl od některých doktorů …“ dovolím si nesouhlasit. Diagnostikuje i tkáně živých ale patologických pacientů a na jeho výsledky doktoři čekají. Podle toho se i volí léčba a někdy to může být i hranice mezi životem a smrtí. Představa, že patolog jen pitvá mrtvá těla je rozšířený omyl. Přiznávám se, že kdysi jsem si to myslel taky, ale jistá praxe v nemocnici mě z toho omylu vyvedla.

Mc Merkurion

… to už jdeme moc do detailů – beru to všeobecně – kdybychom to vzali totiž úplně do důsledku, tak prvními doktory byli kati – ti prováděli první pitvy, aby věděli stavbu těla – nebejt prvních patologů, jsou tady stále ranhojiči a báby kořenářky …

led

Kepler, virtuálny palček

Kepler

Dík, falešných představ je mnoho. Snad si z toho někdo něco odnese.