Avatar uživatele
Jikra

Host a hostka. Co vy na to?

Dnes dopoledne na Radiožurnálu byl rozhovor s jistou indoložkou a tam zaznělo:…přijede do Indie jako hostka, a nebo:…se chovají vůči hostům a hostkám. „Ač starej skoro jak hnědý uhlí“ jsem v životě slovo hostka neslyšel. A nebo se něco změnilo? Je to vůbec korektní výraz?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 12Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, iceT, Andělé, johana 56, hanulka11, tom004, Drap, Pájo, Wang, Damiana, briketka10 před 4118 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

SLovo hostka jsem neslyšela, ale bohužel či bohudíky existuje. Ještě v r.. 1972 v časopise Host do domu je zmiňuje Marie Podešvová, regionální spisovatlelka z Valašska.

Hostka, ženský rod, = hostkyně, Gastfreundin.; Hostka,, Hoška, – městečko, Gast- dorf.

Jinak slovo je zachyceno i ve slovenském etymologickém slovníku .

hosť -a mn. -ia -í/-ov m.; hostka -y -tiek ž. – te (ta), kdo přijde na návtěvu. – slovo řídké.

Kramerius uvádí, že hsotka = manželka hosta. Odtud také název obce Hostkovice.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

toto pojmenování vymysleli lidé z brněnského hnutí Nesehnutí
já to raděj nekomentuji

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
tom004

S tím uhlím jsem na tom podobně a ten výraz je nesmysl. Možná stejný, jako kdybych se čílil, že když je „duše“ rodu ženského, tak proč se bez rozdílu pohlaví hovoří o duši, a ne, ženy mají duši, muži mají (ten) duš. Takže mi ta „hostka“ přijde jako výplod zamindrákované o­soby.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

To je asi novodobý výraz zatvrzelých feministek. Myslím že poprve o uvedla v mediích p.Ester Kočičková, o jejimž duševním zdraví lze úspěšně pochybovat.
Myslím, že i kdyby to našlo širšího využití, tak by jsme jen používali o jednu další blbost víc a nijak by nás to neohrozilo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pájo

Co vím, tak příjde (přijede) vždy host. (Hostka je patvar).

Př. Vítám zde našeho sympatického hosta, Alenu Severovou, která nám v následující půlhodince povypráví o svých zkušenostech a zážitcích z cest…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Hrozný.
Je to dokonce tak hrozný, že (co jsem tak slyšel) se proti tomuto tvaru bouří i samotné ženy. A to už je co říct

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Damiana

Hostka? Příšernost. Opět se potvrzuje, že se vztah k hlouposti neustále zlepšuje. Ve Švejkově době ještě pro blbost superarbitrovali.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
briketka10

pánejo mě oslovit Hostko :O
odpovím mu
co mi říkáš KOSTKO ??

před 4118 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Briketko, rýmuje se to, ale jsou mnohem horší slova.:))

před 4117 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

jo jo já jen, že jsem to slovo taky
nikdá neslyšela, tak se divím cha :)

před 4117 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

SLovo hostka jsem neslyšela, ale bohužel či bohudíky existuje. Ještě v r.. 1972 v časopise Host do domu je zmiňuje Marie Podešvová, regionální spisovatlelka z Valašska.

Hostka, ženský rod, = hostkyně, Gastfreundin.; Hostka,, Hoška, – městečko, Gast- dorf.

Jinak slovo je zachyceno i ve slovenském etymologickém slovníku .

hosť -a mn. -ia -í/-ov m.; hostka -y -tiek ž. – te (ta), kdo přijde na návtěvu. – slovo řídké.

Kramerius uvádí, že hsotka = manželka hosta. Odtud také název obce Hostkovice.

před 4118 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tom004

annnas, dík za vysvětlení, ale stejně, být ženou, tak mi to zrovna moc libě znít nebude a „měla“ bych dokonce pocit, že to slovo není moc slušné. 🙂

před 4118 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Tome, díky. Já byla rovněž překvapená tímto výrazem. Záleží zřejmě na oblasti. Tam jim určitě nezní ošklivě. 🙂

před 4118 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek