Jikra

Host a hostka. Co vy na to?

Dnes dopoledne na Radiožurnálu byl rozhovor s jistou indoložkou a tam zaznělo:…přijede do Indie jako hostka, a nebo:…se chovají vůči hostům a hostkám. „Ač starej skoro jak hnědý uhlí“ jsem v životě slovo hostka neslyšel. A nebo se něco změnilo? Je to vůbec korektní výraz?

Nejlepší odpověď
annas

SLovo hostka jsem neslyšela, ale bohužel či bohudíky existuje. Ještě v r.. 1972 v časopise Host do domu je zmiňuje Marie Podešvová, regionální spisovatlelka z Valašska.

Hostka, ženský rod, = hostkyně, Gastfreundin.; Hostka,, Hoška, – městečko, Gast- dorf.

Jinak slovo je zachyceno i ve slovenském etymologickém slovníku .

hosť -a mn. -ia -í/-ov m.; hostka -y -tiek ž. – te (ta), kdo přijde na návtěvu. – slovo řídké.

Kramerius uvádí, že hsotka = manželka hosta. Odtud také název obce Hostkovice.

Další odpovědi
hanulka11

toto pojmenování vymysleli lidé z brněnského hnutí Nesehnutí
já to raděj nekomentuji

tom004

S tím uhlím jsem na tom podobně a ten výraz je nesmysl. Možná stejný, jako kdybych se čílil, že když je „duše“ rodu ženského, tak proč se bez rozdílu pohlaví hovoří o duši, a ne, ženy mají duši, muži mají (ten) duš. Takže mi ta „hostka“ přijde jako výplod zamindrákované o­soby.

Drap

To je asi novodobý výraz zatvrzelých feministek. Myslím že poprve o uvedla v mediích p.Ester Kočičková, o jejimž duševním zdraví lze úspěšně pochybovat.
Myslím, že i kdyby to našlo širšího využití, tak by jsme jen používali o jednu další blbost víc a nijak by nás to neohrozilo.

Pájo

Co vím, tak příjde (přijede) vždy host. (Hostka je patvar).

Př. Vítám zde našeho sympatického hosta, Alenu Severovou, která nám v následující půlhodince povypráví o svých zkušenostech a zážitcích z cest…

quentos

Hrozný.
Je to dokonce tak hrozný, že (co jsem tak slyšel) se proti tomuto tvaru bouří i samotné ženy. A to už je co říct

Damiana

Hostka? Příšernost. Opět se potvrzuje, že se vztah k hlouposti neustále zlepšuje. Ve Švejkově době ještě pro blbost superarbitrovali.

briketka10

pánejo mě oslovit Hostko :O
odpovím mu
co mi říkáš KOSTKO ??

annas

Briketko, rýmuje se to, ale jsou mnohem horší slova.:))

briketka10

jo jo já jen, že jsem to slovo taky
nikdá neslyšela, tak se divím cha :)

annas

SLovo hostka jsem neslyšela, ale bohužel či bohudíky existuje. Ještě v r.. 1972 v časopise Host do domu je zmiňuje Marie Podešvová, regionální spisovatlelka z Valašska.

Hostka, ženský rod, = hostkyně, Gastfreundin.; Hostka,, Hoška, – městečko, Gast- dorf.

Jinak slovo je zachyceno i ve slovenském etymologickém slovníku .

hosť -a mn. -ia -í/-ov m.; hostka -y -tiek ž. – te (ta), kdo přijde na návtěvu. – slovo řídké.

Kramerius uvádí, že hsotka = manželka hosta. Odtud také název obce Hostkovice.

tom004

annnas, dík za vysvětlení, ale stejně, být ženou, tak mi to zrovna moc libě znít nebude a „měla“ bych dokonce pocit, že to slovo není moc slušné. 🙂

annas

Tome, díky. Já byla rovněž překvapená tímto výrazem. Záleží zřejmě na oblasti. Tam jim určitě nezní ošklivě. 🙂