zzzlatokopka

Hoří černé uhlí lépe než koks?

Doposud jsem topila dřevem, bylo nutné každé 2 hodiny přiložit:-((

Koupila jsem koks (OKD), kotel pořádně rozhořím dřevem a pak nasypu koks, bohužel koks skoro nehoří, hoří jen pár kamenů zbytek ne:-(( Hlavně dole jsou ty kameny černé, nejsou vůbec rozžhavené, hoří jen trochu na povrchu, když přidám koks, plameny úplně uhasím a nehoří nic:-(( Nevíte někdo co dělám špatně? Vzduch mám na 7O°C, kotel Viadrus U26. Na prvních deset minut po přiložení spodní dveře otevírám, ať to má dost vzduchu.

Uvažuju, že koupím černé uhlí, jen mám obavu, že s tím taky nebudu umět topit, hoří černé uhlí líp? Nebo je to stejné jak koks?

Všem předem děkuji za rady.

Doplňuji:
Všem děkuji za odpovědi.

Ten odhořívací způsob se musím naučit, už jsem o něm četla, ale nevím jak moc otevřít ten vrchní přívod, v návodu je to tak složité, že bych na to musela vystudovat VŠ 😁

Nejlepší odpověď
gecco

Na topení koksem musíš mít kotel nastavený na odhořívání (na dřevo nastavuješ prohořívání)…
Máš to tak?

Obecně – měl jsem taky Viadrus, jen si nepamatuju, zda U26 a nebo nějaký předešlý model (podle popisu se jednalo o týž kotel).
Topil jsem i koksem – nejlepší je velikost ořech (nebo ořech 2) a je sice trochu problém jej zapálit jen dřevem, ale pak hoří bezvadně. Jen si musiš zkontrolovat (ověřit), zda nemáš kotel přiliš předimenzovaný (vůči potřebě vytápění), protože s koksem nejde topit na příliš malé výkony.
Pokud se ti nedaří koks zapálit dřevem, ´vnoř´ mezičlánek, dřevěné uhlí (do roztopeného kotle, kde už ale nezbývá mnoho dřeba na roštu nasyp litr-dva dřevěného uhlí a teprve poté, co chytí, přisyp 2–4 litry koksu. jakmile ten chytí, ber problému můžeš přikládat další koks.
Jen si pak dávej pozor na rošt, který je sice litinový, ale není vodou chlazený – jeho jednotlivé lamely musí být v rovině (občas se mi stalo, že po čištění zůstala jedna čnít do topeniště – a tato pak při topení koksem uhořela – naštěstí není problém koupit nové a výměna je snadná).
😉
Černé uhlí taky není špatné a zapaluje se o poznání lépe, ale koks považuju za lepší…
Doplňuji:
K Doplnění: V tomhle kotli by ta klapka měla být dostupná za přikládacími dvířky – těsně za násypkou pro palivo (pokud se dobře pamatuju), uprostřed by mělo nahoru ´trčet´ oko, kterým klapku otočíš do svislé polohy (nějakým hákem) vodorovně je prohořívání
😉…

Další odpovědi
mosoj

http://forum.tzb-info.cz/116710-topeni-koksem

honza19hk

to víš koks je primárně určen pro hutě, není určen na topení doma. proto ti také blbě hoří.Ono to totiž nejde ládovat do každýho kotle.navíc tý strusky z něj.

anonym

Koks je určen pro hutě jak píše Honza,ale dá se s ním topit i v domácím kotli.Koks je derivát černého uhlí.
Koukni sem

http://www.topeni-topenari.eu/to­peni/topidla-klasicka/kotle-na-tuha-paliva/koks.php

Emefej

Jseš si jistá, že máš kotel na koks nebo na černé uhlí?

zzzlatokopka

Emefeji jsem viadrus U26

Pepa25

Nejlepší je stejně v našich podmínkách kotel na dřevoplyn …

zzzlatokopka

honzo já mám kotel určený i na koks.

zzzlatokopka

Mosoji dík za odkaz, už jsem ho četla, já mám internet pročtený, ale pořád mi není jasné, kde je chyba, vzduch tomu dávám, mám přímop ke kotli přívod rourou z venku. To černé nevíš jestli hoří líp? Pokud jo bych to namíchala.

mosoj

Černé uhlí hoří dobře a má vysokou výhřevnost. Nicméně vsadím se že máš sice vhodný kotel ale nevhodný komín ( malý tah).
Říkáš, že tomu vzduch dáváš. to soudíš podle čeho.

zzzlatokopka

Komín má 11 metrů a pruměr je 180mm je nový. vzduch dávám, že nemám zavřenou tu spodní klapku. Na dřevo ji můžu zavřít. Když to mixnu 1:1 s černým myslíš, že mi to bude hořet?