Lorrien

Hola, meine friends. Chtěla bych se zeptat: jak se anglicky řekne spisovná mluva??

Mám tip – standard speech, ale nějak se mi to nezdá. Přijde mi, že tam není důraz na „spisovná“. Děkuji za všechny odpovědi. ;)
PS: jestli někoho mé oslovení urazilo, tak se Vám omlouvám. ;)

Nejlepší odpověď
quentos

„proper language“. mluvit spisovně – „speak properly“

kolegy nabízené „standard English“ taky není úplně mimo, oproti spisovné mluvě je to však cosi ještě vyššího.
Problém angličtiny je ovšem ten, že má takové mrtě nářečních a krajových výrazů a přízvuků, které jim přijdou naprosto normální, že občas ani neví, co „proper“ ještě je a co už ne. Ostatně to občas nevíme ani v češtině – například kdo by mi věřil, že jsou spisovné brejle? A přesto jsou. Jen se akademickým kruhům to -ej- zkrátka nelíbí.
Zajímavá polemika na toto téma v odkazu – jen další důkaz toho, jak v tom mají sami hokej.

Zdroj: http://grammar­.quickanddirty­tips.com/proper-english-versus-standard-english.aspx

Další odpovědi
anonym

S oslovením si nedělej starosti, tady procházejí daleko větší „ptákoviny“.
Jinak slovník nabízí buď „standard“ anebo „literary“, ale optimální sousloví ve smyslu zaužívaného idiomu, by ti poradil jen místní expert a profipřekladatel quentos.
Vyčkej času, jako husa klasu, však on se ozve, to by mu profesionální prestiž nedovolila mlčet.

Doplňuji:
P.S. Poslal jsem mu odkaz do profilu.

terry

King's speech ?

correct speech ?