Kelt

Hodnotíte spíše dílo, nebo to posuzujete podle autora, interpreta?

Máte nějakého oblíbeného herce, zpěváka, nebo zemi a hodnotíte věc podle původu, nebo si původ zjistíte až dodatečně?
Například se vám líbí nějaký film, protože tam hrál nějaký herec. Další jeho filmy se vám nemusí líbit, ale protože je zrovna in, řeknete, že všechny jeho filmy jsou dobré. Stejné je to s písní. Zalíbí se vám nějaká píseň, tak hledáte zpěváka, možná najdete další písně, které se vám začnou líbit a začnete mít rádi toho zpěváka. A možná další písně. A tak bych mohl zabrousit do libovolné oblasti. Například líbí se mi Beatles, ale některé skladby ne. A podobně bych vybral nějaké herce, kteří vytvořili skvělý film, ale v ostatních filmech mne nezaujali. A jak jste na tom vy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tak pokud hodnotíš něco konktrétního (film, píseň), musíš vychátet z konkrétního díla BEZ ohledu na to, kdo ho stvořil. Je to přesně tak, jak popisuješ, něco může být dobré a něco jiného zase ne. Nicméně pokud musím hodnotit něco, co ani NEZNÁM, lze přihlkédnou k doposud známým informacím.

Typicky herec Keanu Reeves pěkně hrál ve filmu Johnny Mnemonic (i film byl dobrý) > konktrétní hodnocení.

Neznámý film (který mi nabízí ke koupi) mi vůbec nic neříká. Neznám na něj ani jedinou recenzi, prostě NIC, jediné co vím, že hlavní roli hraje Keanu Reeves. A protože s naprostou převahou se mi filmy s K. Reevesem zamlouvaly, koupím v optimistickém očekávání, že tomu bude i nadále. Nebo NAOPAK – vím, že hlavní roli hraje M. Dudikoff a z toho usoudím, že téměř jistě to bude parádní srajda, chápeš? Pochopitelně to jde provádět jen u některých osobností – u těch, které u mne naplňují v co nejvyšší míře dané kritérium. U těch, kde to je „půl na půl“ to uplatnit NELZE. Přesto se v obou popsaných případech mohu pochopitelně zmýlit, ale je to lepší metoda, než házení korunou ANO/NE!) ;) :D :D

Další odpovědi
Kepler

Je mi celkem jedno, kdo je autorem díla. Buď se mi něco líbí, nebo ne. Takže moje fonotéka je divokou směsicí všeho možného, která je rozšuplíkovaná maximálně podle žánru.

zjentek

Hodnotím kvalitu díla. Ale hodnotím i VÝKON POSTAV. Takže pokud jde o Emmu Stone, je dobré i každé brakové dílo, v kterém se objeví! (;

Rokio

Já hodnotím hlavně na základě kvality daného díla. Autor díla a interpret mě tolik nezajímá.

ivzez

Pokud se mi zalíbí film, nehledám další se stejným hercem,
ale další filmy stejného režizéra.

V případě písní by záleželo na tom, jestli mne víc zaujal/a text
nebo hudba → hledala bych další texty stejného textaře, …

Mám i dva spisovatele, od nichž jsem po přečtení první knihy přečetla
všechno, co u nás v té době bylo dostupné (a nezklamala jsem se).

zjentek

Aliene, John Wick III., to byla slušná srajda, ble, jdu blejt..

aliendrone

zjentek>>> Souhlasím. Však píši, že to platí jen tak „od oka“, nikoliv absolutně.