Petr Pan

Hodně vlhká zeď, půlka zdi v zemi, jak to řešit?

Má někdo zkušenost, jak řešit stavbu, kdy jedna ze zdí je v půlce(celá) v zemi, je tam svah, vlhkost šílená(až tak, že tam roste mech na té zdi). Netuším, kdo a jak kdysi řešil, či neřešil izolaci, v každém případě bych rád znal Váš názor na odvlhčení :) Zda to má vůbec význam, nebo je lepší to zbourat…

Díky moc !

PS: Příkládám foto, půlka zdi je mechem zarostlá, to je ta půlka která je dole v zemi.

Odpovědi
Emefej

Zvnějšku odkopat, nechat vyschnou, odizolovat a dát do země drenáž.

elkon

Z venku odkopat, udělat izolaci, případně drenáž, ale také zdivo podříznout v úrovni podlahy a udělat vodorovnou izolaci (třeba IPU). pak to bude dokonalé.

cukrar

Odizolovat zeď vodorovnou a svislou hydroizolací. Mám dům ve svahu a jde to.
Místnost se 140cm pod terénem.
Pokud nepodříznete celou zeď, budete tam mít problém stejně.

https://cukrar­.rajce.idnes.cz/Po­drezani/130154876

Michálek1245

Zkuste nějaké prostředky na injektáž vlhkého zdiva. Já jsem měl koupené tyhle od http://injektaz-zdiva-svepomoci.cz/ díky kterým to jde udělat svépomocí a za poměrně krátký čas. A zvládne to i člověk, který v tom není vysloveně kovaný. Ale pokud je zeď hodně zasažená, většinou nepomůže nic jiného než podříznout nebo udělat sondy na odvlhčení. 😉

Vinpe

Návod na montáž nopové folie.
https://www.xxlsta­vebniny.cz/no­pova-folie-guttabeta-n-1-5x20-30m2?tab=downlo­ad#anch1

Petr Pan

Díky :)

Vinpe

Příspěvek smazán administrátorem.

Vinpe

Za zeď použít plastový izolační pás místo ipy ( nopová fólie) třeba od Gutty. Dát tam drenážní trubky, omotat ji geotextilií. Zasypat štěrkem.
https://images­.app.goo.gl/aT­HJD2QQf5G2khFH6

Vinpe

Záleží, co za tou zdi je. Jestli tam je svah se zeminou. To by potom ani vodorovná izolace zdi nepomohla. Ve svahu by měla být betonová zeď. Popř. Otvory ve zdi, aby mohla voda po dešti odtékat. Za zdí by mohla být drenážní trubka na odvodnění i izolace. Nevím jaké má zeď zaklady, aby při odkopávání nespadla.

Petr Pan

Ano je tam svah se zeminou, jaké jsou základy jsem nezjišťoval, to zjistím, až to odkopu. Musím najít nějaké rozumné řešení, ano taky bych rád, aby zeď byla spíše betonová, ale bohužel je z bílých cihel a klasické malty, v místě největší vlhkosti se malta ze spár už trochu drolí. Je mi záhadou jak ta zeď mohla vydržet cca 40 let±.

Petr Pan

Díky za reakce a rady, vyzkouším a uvidím :)

Petr Pan

Ok díky, doufám, že to bude stačit… :)

elkon

Nebude, bez vodorovné izolace.

Emefej

elkon > nám to funguje i bez podříznutí a vodorovné izolace. Stačilo umístit vnější drenáž POD úroveň základů.