Hodiny ve společných prostorách

Už to tak funguje pár let.Pořád jsme majitele prosili (všichni nájemníci)aby dali do každého vchodu hodiny nebo aspoň jedny hodiny na společné prostory,ale jak píše pán,jim se to vyplatí,ale ČEZu ne,tak jsme měli smůlu.Každý rok je s tím vyúčtováním problém.Loni chtěli doplatit nějakých 2500kč a z toho jsme světlo na chodbě vůbec neměli – nesvítilo a nakonec po reklamaci mi vraceli 1500kč.Soused jim každý rok pošle jim vytištěný jakýsi přehled o průměru spotřeby za 4 roky a ostatní plaťte.A to nám ještě do září to světlo nesvítilo.Ale bohužel jsem to nenahlásila,tak mám smůlu.Volala jsem tam,že na nikoho doplácet nebudu,a bylo mi sděleno,že to zaplatit musím…Záloha na elektro souseda je 690kč měsíčně.Já platím 1100kč a to mám nové spotřebiče.Je mi jasné,že se sousedovi zvedat záloha nechce,když ví,že mu vždy vše doplatí.Co mám prosím dělat?Je nějaký zákon,kde je psané "o společných prostorech-hodinách?Chtějí po mě sice 1000kč,ale to jsou taky peníze…Díky moc N.Š.

Odpovědi
standa

Obávám se, že ve vašem případě máte v podstatě pouze 2 možnosti:

  1. PROBLÉM NEŘEŠIT, protože ´násilné´ řešení by mohlo vést i k neadekvátním reakcím ze strany majitele (nevím v jakém jste právním postavení…, nevím jak je to s regulovaným/ne­regulovaným nájmem ap.)
  2. PROBLÉM ŘEŠIT KATEGORICKY, a to podáním (společné) žaloby soudu na náhradu škody, která vám vznikla v důsledku prokazatelné chybného vyúčtování spotřeby el.energie ve spol.prostorách

Obě dvě varianty mají své nesporné výhody i nevýhody…, rozhodnout se však musíte sami.