Kryšpín

Hnutí ANO navrhuje plošnou amnestii pro dlužníky. Pokud návrh projde, kdo zaplatí zbytek? Stát, nebo věřitel?

Pokud návrh projde, kdo zaplatí zbytek, stát, nebo věřitel ?

Nejlepší odpověď
ivzez

Část neovladatelných občanů bude opětovně se zadlužovat

Špatně formulovaná otázka a v anketě chybí volba »Jiná možnost«.
Zvolila jsem tu, která je podle mne naprosto nesmyslná.

Není možné, že by dlužník za sedm let splácení nesplatil vůbec nic.
Tzn., že část dluhů splatí. Takže jaká amnestie?

Zbytek podle mne bude na věřiteli*) → stát za nikoho nic splácet nebude.

*)
A zaslouženě:

Ke vzniku dluhu jsou potřeba dvě strany → ten, kdo si půjčuje,
a ten kdo úvěr/půjčku poskytne nebo zboží na splátky prodá,
přestože má možnost si ověřit, jak na tom žadatel je.

Řada dluhů by byla nižších, kdyby věřitelé k půjčkám (prodeji)
přistupovali odpovědně, část dluhů by v takovém případě vůbec nevznikla.

A proč je podle mne poslední možnost nesmyslná?
Protože dlužníkům už nikdo nebude půjčovat.
Při současné úpravě bylo řadě věřitelů jedno,
jak na tom je žadatel se schopností splácet. To skončí.

_____

Celý návrh jsem nečetla, vím jen to, co uniklo do médií,
nebo co ministr Pelikán řekl v rozhovorech.

Podle mne ta novela není dobrá, protože neřeší problém jako takový.
Řeší jen určité dílčí problémy, ale neřeší příčinu, jíž je podle mne špatná
legislativa, která umožnila „chytrolínům“ začít vydělávat na chudobě.

Dluhy se mají splácet. Ano, ale jenom skutečné dluhy.
Nikoliv nehorázné odměny právníkům za použití šablony a Wordu,
nestoudně narůstající úroky, „smluvní“ pokuty, … …

Další odpovědi
Drap

Je to vynikající návrh

Špatně sestavená anketa. Chybí jiná možnost. Otázka se v naších krajích zakončuje vždy otazníkem. Kdo zaplatí zbytek ti nikdo nemůže odpovědět, protože se doposud neví, jak je návrh postaven a v jaké podobě bude schválen.

anonym

Část neovladatelných občanů bude opětovně se zadlužovat

odpustit někomu takto snadno dluhy je nejlepší cesta k tomu aby brzy nasekal nové. Ti lidé pochopí že nenesou za své nezodpovědné jednání žádné následky a může jim být odpuštěno, což prakticky znamená jen to, že na tom bude tratit někdo jiný než oni, buď daňoví poplatníci nebo věřitelé kteří jim peníze vůbec půjčili.

anonym

na základě odpovědi ivzez si jen dovolím malou podotázku. Není právě ten hrozící nárust zadlužení jedinou reálnou motivací k tomu, aby dlužník své dluhy vůbec splácel ? Odstranit tyto nárusty, znamená odstranit veškerou motivaci dluh splatit.