Retko

Hlavni rozdil mezi slovy role a funkce?

Uvedte nejaky srozumitelny priklad jestli vite. Dekuji.

Nejlepší odpověď
annas

Ze sociologického hlediska je role funkce, ve které někdo působí ve vztahu k jiným lidem. Jde vlastně o jakousi metaforu z prostředí divadla, kde role je úloha, kterou hraje herec v představení, v němž další herci vystupují v jiné roli. (I my lidé „hrajeme“ určitou roli, tzn., že se nacházíme v určitém postavení – žena je matka, manželka, milenka atd.)
Podle toho se rozlišují role formální, vyplývající z pracovních vztahů a z formálního postavení člověka např. v určité struktuře organizace (třeba ředitel, předseda, učitel, student, aj.) a role neformální, vyplývající z osobních vztahů mezi lidmi (např. přítel, otec, matka atd.).
Sociologie

Další odpovědi
HOMER

Role je jakýsi životní úděl,funkce je požadovaná činnost nebo účel.
Sociální role je očekávaný způsob chování, který se váže k určitému sociálnímu statusu. Každá osoba hraje více rolí, a to jak nezávisle (student ve škole, zákazník v obchodě, zaměstnanec v práci), tak souběžně (např. otec a manžel v rodině). V některých situacích dochází ke konfliktu rolí, kdy jsou očekávání spojená s jednou z rolí jedince v rozporu s očekáváními, která se vážou k roli jiné. Rozlišujeme 3 základní přístupy jedince k sociální roli: ztotožnění/iden­tifikaci, distanc/odstup (jedinec roli navenek hraje, avšak vnitřně se s ní neztotožní), odmítnutí role.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/So­ci%C3%A1ln%C3%AD_ro­le