hubickova

Hlavní pracovní poměr

Pracuji na 4 hodiny(zkrácený úvazek) a naskytla se mi další práce taky na 4 hodiny,je to dlouhodobý zástup za mateřskou na 4 roky.Musí můj hlavní zaměstnavatel vědět o další práci a má právo požadovat moje výplatní pásky od druhého zaměstnavatele?
Doplňuji:
A ještě – daňové přiznání si podávám sama u Finančního úřadu.

Nejlepší odpověď
Drap

Zaměstnavatel by o tom měl vědět a dát k tomu souhlas. Právo požadovat výplatní pásky z jiného zaměstnání nemá.

Další odpovědi
anonym

Pokud jde o hlavní pracovní poměr, tak zaměstnavatel má právo o něm vědět . Je to třeba i kvůli zdanění. Výplatní pásky zaměstnavateli rozhodně předkládat nebudete, nemá právo je po Vás žádat. Po skončení letošního roku Vám 2. zaměstnavatel vystaví doklad k zúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti, tento doklad předáte zaměstnavateli, který je Vaším hlavním zaměstnavatelem a jeho účetní Vám spočítá daň a zúčtuje zálohy.
Doplňuji:
Pokud si DP podáváte sama, tak Vám budou muset vystavit potvrzení o příjmu oba zaměstnavatelé. Vy potom do přiznání uvedete součet hodnot z obou pracovních poměrů.

JájsemRaibek

Pokud je druhá práce stejného druhu jako vaše první práce, musí o ni váš zaměstnavatel vědět a udělit vám souhlas. Jde o to, že vy zkušenosti, které získáte u prvního zaměstnavatele (např. i různá školení placené zaměstnavatelem) využijete u druhého.
Jinak jak říká očko, o druhém zaměstnání by měl vědět jen toliko, co se týče daní. Naopak druhý zaměstnavatel by měl vědět o prvním poměrně dost, jelikož se na vás žádné úlevy nevztahují. Daně, exekuce atd.

ivzez

Zaměstnavatel sice o dalším zaměstnání informován být nemusí, ale pokud o něm vědět bude, a doložíte-li, že zdravotní pojištění hradíte i z druhého zaměstnání, nebude Vám muset dopočítávat a platit zdravotní pojištění do výše minimální mzdy.

Jedině v případě, že by druhý (nový) zaměstnavatel působil ve stejném oboru jako zaměstnavatel stávající, byste novou smlouvu mohla uzavřít po písemném souhlasu stávajícího (prvního) zaměstnavatele.

Viz zákoník práce, § 304:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast13h2­.aspx#par304

___
Připomínám, že prohlášení k dani můžete mít podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele. Doporučuji je podepsat u zaměstnavatele, u kterého je nižší výdělek (aby i z výdělku do 5.000 Kč odváděl zálohovou daň).