annas

Himmellaudon? Odkud pochází tato kletba? Znáte pověst, která je spojena s touto osobností?

Poznámka: Údaje o narození této osobnosti se různí – podle gregoriánského či juliánského kalendáře – 2. nebo 14. 2.

Nevíte, kteří hudební skladatelé tomuto muži věnovali svou přízeň? Z učebnic byl vypuštěn, ale díky lidové písni … je známý.

Nejlepší odpověď
vagra

Těch pověstí je několik, uvedu jednu:
Generál Laudon stál při jednom pruském útoku u staré lípy na Červeném kopci. Vtom přiletěla nepřátelská kulka, která by ho určitě zasáhla, kdyby se nezaryla do kmene lípy. Strom tak zachránil generálovi život a ten zvolal: „O, ty zlatá lípo!“ Další pověsti,jsou na zdroji.
Generál Laudon byl ve své době nesmírně populární osobností. Skladby mu věnovali Wolfgang Amadeus Mozart či Josef Haydn.
Vojevůdce, který několikrát uchránil české země od drancování, ve 20. století jako generál neoblíbených Habsburků z českých učebnic takřka vymizel. V paměti jej však uchovala alespoň lidová píseň „Generál Laudon jede skrz vesnici…“

Zdroj: http://www.bu­disov.eu/cesta-po-stopach-generala-laudona/d-1201/p1=1245