ivzez

Hidžáb do českých škol? http://tn.nova­.cz/clanek/zpra­vy/domaci/mus­limske-satky-patri-do-ceskych-skol

Ombudsmanka Šabatová rozhodla, že studentky středních škol mohou nosit
hidžáb, přestože školní řád/y zakazuje/zakazují veškeré pokrývky hlavy.

Jak se díváte na toto rozhodnutí, víte-li, že by školy
s výjimkou církevních měly být „nábožensky neutrální“ a že by
neměly žádné náboženství propagovat nebo upřednostňovat?

V odkazovaném případě jde o střední zdravotní školu,
na níž je pro praxi předepsán stejnokroj.
Náhrada čepce hidžábem mi nepřijde v pořádku.

Jak se na toto rozhodnutí díváte?
A co hidžáb v zaměstnání, v divadle nebo ve společnosti obecně?

  • –––––

Prosím o věcné a rozumné odpovědi či názory.
Doplňuji:
Děkuju všem za názory.

Přiznám se, že se mi líbily všechny odpovědi,
a mrzí mne, že nemohu nominovat odpovědí více.
Zasloužily by si to minimálně tři …

Nejlepší odpověď
klumprt

Islám sem nepatří a nezaslouží si žádnou podporu našich státních institucí. Prostě proto, že je to špatná ideologie. (Což je na delší rozbor.) A pokud už někdo mermomocí chce islám u nás vyznávat, nebránil bych mu, ale musí dodržovat všechna pravidla, včetně školních řádů.
Nikdo nikoho navíc nenutí hlásit se na školu, která má v řádu pravidlo, které je v rozporu s jeho přesvědčením.
Náboženství či víra je soukromá věc a nesmí sloužit jako argument pro vyžadování jakýchkoli privilegií u veřejných institucí.

Další odpovědi
Mirdas

Myslím si že je to nešťastné rozhodnutí.
Škola vskutku měla zůstat neutrální vůči všem a ne povolit hidžáb, nebo snad mohou i ostatní stoupenci jiných náboženství nosit do škol co jim jejich víra předepisuje, nebo doporučuje?
Budou jen zbytečné konflikty.

zzzzz

Evropa bez muslimu. To je můj názor.
Ať si ty hábity klidně nosí, ale tam u nich.
Myslím si, že ta jejich víra nepřináší nikomu nic dobrého:-(((

To je jak s tím cedníkem na hlavě:-(((
Doplňuji:
Zajímavé bude, až někdo prohlásí, že má víru v MP3 přehrávač v uších a tablet v ruce, to mu to také ve škole povolíte???

setapouch

Já souhlasím. Do sta let se tu muslimové a cikáni vzájemně pozabíjí. Jediný problém je, že už tu nebude žádný evropan.
Doplňuji:
Co se rozumné odpovědi týká… To je těžké. Ale spíš jsem proti. Nejen proti muslimským tradicím a symbolům. Buď se má plně oddělit stát od církví, nebo vůbec. Vydali jsme se první cestou, tak náboženství do škol a jiných veřejných institucí nesmí.

led

V tom prípade budú musieť aj židovským chlapcom povoliť pokrývku hlavy…
V prípade pracovného a ochranného oblečenia toto oblečenie je nad krojové, etnickonáboženské, či iné oblečenie.
V zdravotníctve je oblečenie predpísané, nie dobrovoľne voliteľné. Nemá to nič spoločné s náboženským, či rasovým cítením. To by aj vojačky mali nosiť hijab?
Alebo herečka – muslimka bude hrať Marišu v hijabe?

suaeda

Demokracie je dobrá slušná věc, která je značně benevolentní k členům své společnosti. Díky tomu může, nebo spíše zanikne.
Islám a s ním spojené zvyklosti nepatří do kulturní křesťanské Evropy. Kdo chce vyznávat tuto víru a její obyčeje tak by měl jít tam, kde je to po staletí uznávaná víra. Párkrát jsem byl Evropě, kde žije více muslimů a měl možnost mluvit s krajany, kteří se tam dříve usadili. Podle toho co jsem slyšel jsou muslimové v současné době daleko horší než naše problematická menšina na kterou nyní lajeme. Např. ve Švýcarsku který patří mezi vyspělé kulturní státy. Arabské menšiny tam žijí na úkor společnosti, nic nedělají a kradou. Bohužel je to ještě horší. Jak jsem slyšel tak se tam podstatně zvýšila nejen kriminalita, ale i množství vražd.
Domnívám se, že v jakékoliv státě, kde chce kdokoliv žít, tak by měl uznávat jejich zákony a tradice, včetně náboženství. Pokud to daným osobám nevyhovuje můžou jít tam, kde jsou tyto jejich zvyklosti standardem. A to včetně našich občanů, kteří konvertovali. U nás mi navíc začínají vadit někteří imigranti z východu, konkrétně Rusové a některé další národy bývalého SSSR. Někteří se jedinci se domnívají, že si zde mohou dělat co chtějí. Chovají se nabubřele a dávají najevo jako by to byla jejich rodná země, kde si mohou dělat co chtějí a Češi je budou poslouchat.

Agneta

Když si Šabatová myslí , že bude dobře, že budou v Česku importmuslimky, tak bude naší povinností se jim vysmívat a dávat jim to najevo, jak je máme rádi. V Turecku proti nim nic nemám, jsou tam doma, ale u nás islám nechceme , u nás už stačil středověk, a sotva jsme se z něj dostali, už nám ho chtějí zase importovat:DD
V Japonsku se neasiatům taky smějí – ne na ulici (cizinců si váží), ale těm co tam „bydlí“- a to legálně nejde, že by jim tam bydleli Ukrajinci a podobná verbež, jako v Česku, – ale dětem diplomatů, co tam chodí do školy :DD
Doplňuji:
Omlouvám se, ale došlo u mně ke změně názoru. Každý si může nosit, co chce, je to jeho věc a né naše. My můžeme jen diskutovat o tom, co se nám líbí a nelíbí, ale ne se takto snažit o zásah do osobních práv. Proč by ten hadr nemohly nosit i ve škole? O sportu, či pracovním oděvu atd. tu ještě řeč nebyla, tam se budou muset přizpůsobit, ale jinak nehodlám negativně hodnotit, k jakému náboženství se kdo dal, je to jeho věc. My můžeme jen poukazovat na nějaké hloupé náboženské věci, příklad : Jehovisti a Scientology. Islám je staré pouštní náboženství, s předpisy dělanými do pouště, kde není voda, a tak je tady u nás v původní podobě nepraktikovatelný. V EU chtějí zavést kontrolu islámu jako byla za komunistů na křesťany, čili akceptovat jen takový moderátní bezmocný islám. A islám má už takové reformy zapotřebí. Vždyť se podívejme na reformované křesťanství, kde už 500 let mohou být pastorem ženy, dále nemají žádný celibát atd./oproti katolíkům, kteří jsou dnes posměchem a dělají křesťanství jen směšným a reformovat nechtějí, což bude jejich zánikem, jako u komančů.

anonym

O co původně šlo? ► http://www.li­dovky.cz/redi­telka-kritizovane-skoly-o-satky-u-muslimskych-divek-puvodne-neslo-13r-/zpravy-domov.aspx?c=A140827­_191941_ln_do­mov_ele
Prchají ze svých zemí kvůli svobodě a pak chtějí zavádět islámizmus. Naše kultura je odlišná, nejen naše, celkově evropská kultura je jiná. Nemám chuť se vracet do 7. století, kdy to vše začalo.

Questman

Jen ať si tu utěrku klidně nosí – tím líp.
Víte, jak dlouho trvalo, než nacisté donutili židy aby začali nosit hvězdy?
Tihle se označují rádi, zadarmo a sami, takže až se svět jednou konečně rozhodne tuhle hrozbu vymýtit, tak pochodující šiky armád a bojových oddílů krásně rozeznají muslima od normálního člověka a už se neschovají jak to dělají ve svých „válkách“ kdy jejich bojovou taktikou je schovat mezi civilisty a když střílet tak z rukou dětí nebo do zad ;)

ivzez

Agneto,

zajímal mne názor na hidžáb v českých školách.

Předpokládám, že české školy a podmínky v českých školách
znáš. Náboženství a jeho vnější projevy do škol nepatří nejen
podle mého názoru, ale i podle zákona.

Nešlo mi o poukazování na nic
(ani o kritiku čehokoliv) z toho,
co ve své odpovědi zmiňuješ…

Ale souhlasím s tvou reakcí na Setapoucha
(o vlásek utekl nominaci) …

Agneta

setapouch >>> k tvé rozumné odpovědi: odstranit z doplnění prvních 10 slov – a je perfektní:D
Proč je to těžké?

Pepa25

Nevěřím zdroji, který cituje jiný zdroj z uniklého interního materiálu, který následně jeho autorka odmítne autorizovat … Bůhvíco bude v odpovědi těm stěžovatelkám a v médiích se už z toho dělá bouře …

Pepa25

Podle očekávání: http://www.ochran­ce.cz/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2014/pripad-noseni-muslimskych-satku-ve-skole-dosud-neni-ukoncen/

ivzez

Díky za odkaz.

Já jsem sice reagovala na odkaz, který jsem uvedla v otázce, ale jde o problém, s kterým jsem se nepřímo setkala už před rokem.

Doufám, že ombudsmanka bude mít rozum …

ivzez

Děkuju všem za „umírněné“ názory. Vidím to podobně jako vy.
Otázku ještě nechám otevřenou, snad ještě někdo připojí další názor.