marijakes

Hezký večer. Prosím,jak se píše slovně číslovka 7, 8, 70 a 80?

Už jsem starší a mám mezery ve vzdělání. Myslela jsem že je jedno jestli píšu 7 – sedum nebo sedm, 70 – sedumdesát nebo sedmdesát. Ale byla jsem napomenuta, že píšu sedumdesátiny. Prý je to špatně.
Doplňuji:
V pravidlech českého pravopisu z roku 1993 jsem našla osm (i osum) sedm (i sedum), ale osmdesát a osmdesátiny. Ach jo, ten češin. :)

Nejlepší odpověď
helcaify1

Opravdu se píše sedm a sedmdesát, osm a osmdesát. Každý děláme chyby v něčem jiném :)

Další odpovědi
annas

Už jsem na podobný dotaz odpovídala,
.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/sedmset-a-nebo-sedumset

Je třeba si uvědomit rozdíl mezi projevem psaným a mluveným.

U číslovky 7 a 8 se připouští dvojí výslovnost ([sedm i sedum, osm i osum),
Píšeme je výhradně pomocí slov sedm, osm, tvary sedum, osum jsou nespisovné.

Jen pozor na pravopis číslovek…

Záleží na tom, zda částku slovy píšete na složence, poštovní poukázce nebo v textu.
V běžném textu se píše sedm set, osm set , ale opět můžeme vyslovat sedum set, osum set..

Na poukázce se částka píše dohromady, tedy sedmset, osmset. Je to z bezpečnostních důvodů.

Ještě si můžete ověřit v odkazu

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=sedm&Hledej=Hle­dej

JájsemRaibek

Jedna, dvě, tři, čtyři, pět, šest, sedm, osm, devět, deset.
A mimochodem u peněz se správně píše i říká tak, aby se peníz skloňoval podle poslední číslovky např.:
Sedmdesát jedna koruna, Dvacet osm korun, Padesát tři koruny.

briketka10

ta čísla sedm, osm,sedmdesát,
osmdesát, jak píšou ostatní mají
pravdu :)
každej dělá chyby, já zas píšu,
jak mi zobák narost a když se
mi chce, tak píšu spisovně je
to jedno, chybuju mě, mně, mne :O)