simiS

Co představuje hrubý příjem? Proč se využívá?

Hezký den, prosím jaký je rozdíl mezi hrubou mzdou a hrubým příjmem? Co představuje hrubý příjem? K čemu se hrubý příjem používá? Proč nestačí hrubá mzda? DĚKUJI, Simona

Původnií dotaz

Hezký den, co prosím představuje hrubý příjem? proč se využívá?,

Nejlepší odpověď
ivzez

Mohla byste otázku formulovat jinak a vložit jako novou se screenshotem
výplatnice se znečitelněnými osobními údaji? (Sem už obrázek nevložíte.)

Obecně:
Hrubá mzda je mzda, které jste dosáhla za uplynulý měsíc.
Je v ní zahrnuta sjednaná mzda, příplatky, odměny, prémie, …

Hrubá mzda nestačí v případě, že Vám zaměstnavatel
vedle mzdy vyplácí i něco dalšího.

Hrubý příjem, který máte uveden v pásce, by podle mne
měl být součtem hrubé mzdy + dalších příjmů (odhad).

Každá část se ale musí zpracovávat zvlášť.

Např. zmíněné cestovní náhrady by měly být vypláceny samostatně, odděleně od mzdy.
Nejde o mzdu, nepodléhají dani ze mzdy ani odvodům sociálního + zdravotního pojištění. Zaměstnavatel by je měl vyplácet co nejdříve po skončení pracovní cesty, neměl by s jejich výplatou čekat až na výplatní termín.

Obecně je hrubý příjem širší pojem, který se nemusí
vztahovat jenom k odměňování za práci.

Další odpovědi
Drap

Hrubá mzda a hrubý příjem je jedno a to samé. Je to peněžní odměna za práci před zdaněním a jinými odpočty.

simiS

děkuji, také jsem si to myslela, dokud jsem v pásce neviděla v hrubý příjem zvýšený o příspěvek na sport, hrubá mzda byla o tuto částku nižší, jsou schopni do hrubého příjmu zahrnout i cestovní náhrady, tak nevím jak se k tomu postavit.??

ivzez

Simi, já bych potřebovala vidět tu výplatnici, bez ní mohu odpovídat jenom obecně, nebo se dohadovat a nejsem si jista, jestli Vám obecná odpověď nebo dohady k něčemu budou.

O cestovních náhradách jsem se zmínila ve své opovědi.

Nevím, co se skrývá pod „příspěvkem na sport“.
Někteří zaměstnavatelé zaměstnancům poskytují různé benefity.
Některé z nich jsou u obou (zamněstnavatele i zaměstnance)
osvobozeny od daně z příjmu, z jiných se daň odvádí.

Příspěvky mohou být vypláceny různě.

Např. příspěvek na stravování formou stravenek (nepodléhá dani z příjmu).

Zaměstnavatel poskytne zaměstnancům stravenky v určité hodnotě,
ale příspěvek je o něco nižší než cena stravenek. Rozdíl mezi cenou stravenek a příspěvkem zaměstnavatele, který hradí zaměstnanec, zaměstnavatel strhne z čisté mzdy.

Objevuje-li se příspěvek na sport v hrubém příjmu a zároveň se odečítá od hrubé (podle mne by odečet měl být od čisté) mzdy, mohlo by to znamenat, že zaměstnavatel poskytuje nějaké pokázky nebo vstupenky, z jejichž ceny hradí 50 % zaměstnavatel a 50 % zaměstnanec.

Zdůrazňuji, že je to jenom dohad.

Máte právo na vysvětlení výpočtu mzdy a na předložení veškerých podkladů, na jejichž základě Vám byla mzda vypočtena. Zaměstnavatel Vám musí umožnit i pořízení kopií těchto podkladů na náklady zaměstnavatele (kopie pro Vás budou zdarma).

Poradila bych zajít do mzdové účtárny, tam by Vám měli vše vysvětlit.