„Haksna“ je hovorový výraz pro ruku, či nohu?

Nejlepší odpověď
cochee

Samozřejmě že pro nohu; pochází z německého die Hachse = noha.

Další odpovědi
annas

Haksna i haxna je slangový nespisovný výraz, nikoliv hovorový.
.
Pro upřesnění – slovo není přímo převzaté z německého Hachse, ale z vídeňské němčiny ze slova Haxen – nohy.

Rakouské Haxe je dolní část nohy domácích zvířat.

Slovo bylo převzato do brněnského hantecu a odtud se rozšířilo. Uvádí již v rč. 1926 Rippl a v r. 1929 Nováček jako slangový výraz v obecné češtině.

Podle Slovníku nespisovné češtiny.

marci1

Haksna je noha (převzato z němčiny). 🙂

Jiří Bohumil

Germanismus – noha.