Chezzie

Hádanka – to mi dneska poslal přítel a nevím…

V pokoji máš tři krabice, které jsou plné korálků. Krabice máš označeny nálepkami – (fialové), (růžové) a (fialové a růžové), podle barev korálků, které jsou uvnitř. Jednoho dne si z tebe někdo vystřelí a přehází nápisy tak, že ani jeden není správně.

Kolik korálků musíš vytáhnout, když se nechceš zbytečně dívat do všech krabic, abys mohla s jistotou dát nápisy správně?
Doplňuji:
správně je prý jedna, někdo to tu zmínil.. tak gratulka.. ja jsem si to doma vyzkousela a je to tak…

Nejlepší odpověď
Sůwa

Žádná krabice není označena správně, takže krabice s označením růžové+fialové korálky musí obsahovat buď jen růžové, nebo jen fialové. Z této krabice (r+f) vytáhnu jeden korálek a mám to.
Doplňuji:
Chezzie, asi by to chtělo napsat řešení, protože jsou bodovány odpovědi různé. Pokud mám řešení správně, můžu zkoušet i kamarády, jak jsou na tom s logikou 🙂

Další odpovědi
iceT

Moje logické myšlení mi říká,že když ty korálky budu chtít vyndat,tak ty krabice stejně musím otevřít a tak do nich stejně uvidím…

PS:já mám korálky uskladněné tak,že vidím jakou barvu kde mám 🙂:-)
Doplňuji:
Honzo,promiň,ale jak chceš vyndat něco z něčeho,když je to zavřené?Jedině tak,že to otevřeš.A když už to máš otevřené,tak proč by ses nepodíval?
Ještě by bylo řešení a to takovéto:z jedné krabice vyndám korálků tolik,kolik se mi jich vejde mezi dva prsty a zjistím jakou mají barvu.Totéž udělám i s druhou krabicí a budu vědět na čem jsem a co je v té třetí krabici.
Nebo taky budu z krabic vytahovat korálky po dvou,to proto abych vyloučila možnost,že dvoubarevných korálků vyndám dva stejné,což stejně nevyloučím.

mosoj

Přikláním se k řešení iceT. Statisticky přes pravděpodobnosti by to šlo řešit pokud bych věděl kolik je ve třetí krabici fialových a kolik růžových. To ale v zadání není.
Takže podle mně statistické řešení nepřichází v úvahu.

Honza2

Já myslím že 3:
z první krabice vytáhnu jeden korálek, z druhé krabice dva korálky.

Co může nastat:

1.možnost:
z první krabice – fialový, z druhé krabice – fialový + fialový
= v první krabici je směs f+r, ve druhé jsou jen fialové, ve třetí jen růžové

2.možnost:
z první krabice – fialový, z druhé krabice – fialový + růžový
= v první krabici jsou fialové, ve druhé směs f+r, ve třetí růžové

Další varianty jsou jen s prohozenými barvami F a R

P.S.
Nechápu jak může označit někdo jako užitečnou tu nekonkrátní odpověď od iceT. Pochopili jste zadání? Neříkám že moje je správné, i když tomu tak věřím, ale vzájemně si bodovat „plácání do vody“ jenom proto že „jsme zlatí“ ??

IK

Logicky z prvního korálku z každé krabice najdeš dva stejné a jeden s jistotou určí svou vlastní barvu. Pak ti zbudou ty dvě krabice a záleží kdy z té smíchané vybereš jinou barvu než tu společnou. Pravděpodobnost počítat neumím ale hádala bych řešení že se koukneš do dvou a víš to, takže výsledek je dva korálky.

mosoj

Osobně hodnotím jako velmi přínosný příspěvek !