Avatar uživatele
Chezzie

Hádanka – to mi dneska poslal přítel a nevím…

V pokoji máš tři krabice, které jsou plné korálků. Krabice máš označeny nálepkami – (fialové), (růžové) a (fialové a růžové), podle barev korálků, které jsou uvnitř. Jednoho dne si z tebe někdo vystřelí a přehází nápisy tak, že ani jeden není správně.

Kolik korálků musíš vytáhnout, když se nechceš zbytečně dívat do všech krabic, abys mohla s jistotou dát nápisy správně?
Doplňuji:
správně je prý jedna, někdo to tu zmínil.. tak gratulka.. ja jsem si to doma vyzkousela a je to tak…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? anonym, mosoj, suaeda, Illines před 4454 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Sůwa

Žádná krabice není označena správně, takže krabice s označením růžové+fialové korálky musí obsahovat buď jen růžové, nebo jen fialové. Z této krabice (r+f) vytáhnu jeden korálek a mám to.
Doplňuji:
Chezzie, asi by to chtělo napsat řešení, protože jsou bodovány odpovědi různé. Pokud mám řešení správně, můžu zkoušet i kamarády, jak jsou na tom s logikou 🙂

Upravil/a: Sůwa

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

Moje logické myšlení mi říká,že když ty korálky budu chtít vyndat,tak ty krabice stejně musím otevřít a tak do nich stejně uvidím…

PS:já mám korálky uskladněné tak,že vidím jakou barvu kde mám 🙂:-)
Doplňuji:
Honzo,promiň,ale jak chceš vyndat něco z něčeho,když je to zavřené?Jedině tak,že to otevřeš.A když už to máš otevřené,tak proč by ses nepodíval?
Ještě by bylo řešení a to takovéto:z jedné krabice vyndám korálků tolik,kolik se mi jich vejde mezi dva prsty a zjistím jakou mají barvu.Totéž udělám i s druhou krabicí a budu vědět na čem jsem a co je v té třetí krabici.
Nebo taky budu z krabic vytahovat korálky po dvou,to proto abych vyloučila možnost,že dvoubarevných korálků vyndám dva stejné,což stejně nevyloučím.

Upravil/a: iceT

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Přikláním se k řešení iceT. Statisticky přes pravděpodobnosti by to šlo řešit pokud bych věděl kolik je ve třetí krabici fialových a kolik růžových. To ale v zadání není.
Takže podle mně statistické řešení nepřichází v úvahu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Honza2

Já myslím že 3:
z první krabice vytáhnu jeden korálek, z druhé krabice dva korálky.

Co může nastat:

1.možnost:
z první krabice – fialový, z druhé krabice – fialový + fialový
= v první krabici je směs f+r, ve druhé jsou jen fialové, ve třetí jen růžové

2.možnost:
z první krabice – fialový, z druhé krabice – fialový + růžový
= v první krabici jsou fialové, ve druhé směs f+r, ve třetí růžové

Další varianty jsou jen s prohozenými barvami F a R

P.S.
Nechápu jak může označit někdo jako užitečnou tu nekonkrátní odpověď od iceT. Pochopili jste zadání? Neříkám že moje je správné, i když tomu tak věřím, ale vzájemně si bodovat „plácání do vody“ jenom proto že „jsme zlatí“ ??

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
IK

Logicky z prvního korálku z každé krabice najdeš dva stejné a jeden s jistotou určí svou vlastní barvu. Pak ti zbudou ty dvě krabice a záleží kdy z té smíchané vybereš jinou barvu než tu společnou. Pravděpodobnost počítat neumím ale hádala bych řešení že se koukneš do dvou a víš to, takže výsledek je dva korálky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

Osobně hodnotím jako velmi přínosný příspěvek !

před 4454 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby