Jcas

hádanka – kde je střed kružnice?

Namaluju si obdélník např. 3*2cm. Nahoře strana a=3cm, vpravo strana b=2cm, dole c=3cm a vlevo d=2cm.
Dále vytvořím přímku ‚x‘(?) – stranu „a“ protáhnu donekonečna doleva.
A druhou přímku ‚y‘ – stranu „d“ protáhnu nahoru.
Nyní si namaluji dva čtverce a=1.5cm – Důležité je jejich umístění.
I když se u čtverce používá jedno označení, tak abych vysvětlil jejich umístění použiju stejné značení jak u obdélníku. Nahoře strana "a', vpravo strana ‚b‘, dole ‚c‘ a vlevo ‚d‘.
Stejně tak body(rohy). Vlevo nahoře ‚A‘, vpravo nahoře ‚B‘, vpravo dole ‚C‘ a vlevo dole ‚D‘.
První čtverec namaluji tak, že jeho strana ‚a‘ bude na přímce ‚x‘ a bod ‚B‘ bude 1cm daleko od bodu'A' na obdélníku.
Druhý čtverec namaluji tak, že jeho strana ‚b‘ bude na přímce ‚y‘ a bod ‚C‘ bude 1 cm daleko od bodu ‚A‘ na obdélníku.
Obrázek namalován?

A nyní si představte, že čterce nejsou dva, ale je to jeden a ten samý, který vykonal pohyb po kružnici. Otočil se o 90st. a ve skutečnosti je na ose ‚y‘ strana ‚a‘. Jeho střed (průsečík jeho uhlopříček) se pohybuje po obvodu kružnice.

Otázkou je, jak najdu střed kružnice?
ps. Ještě mne trápí otázka, aby bod ‚B‘ čtverce při tom konání pohybu nenarazil na bod ‚A‘ obdélníku.

Odpovědi
rigormortis

Tak kvůli tomuhle si inventor nezapnu.