MiaMstyy

Je lepší jít na gymnázium, nebo na odbornou SŠ?

Jsem v deváté třídě a jako spousta dalších mých vrstevníků absolutně netuším, jak pokračovat ve studiu… Průměr mám většinou 1,14, a jestli se tohle pololetí nezlepším (o což se snažím), tak to tak i zůstane.
Každopádně, uvažuji o tom, že bych zkusila ten gympl. Jenže mám ohledně jeho pár obav.

  1. Vzhledem k tomu, že nemám průměr 1,00 (a moje sebevědomí je poměrně malé), tak se bojím, že tam neobstojím a nezvládnu prijimacky.
  2. Není přeci jen lepší odborná SŠ? Absolutně nevím na jaký obor bych šla a na gymnáziu se mi líbí, že mám víc času na rozmyšlenou. Ale co když se nedostanu na vš? To by bylo pěkně v háji…
  3. Můj život se bude točit jenom okolo učení? Ráda bych aspoň 2× do týdne šla ven s kamarády. Jsem zatím zvyklá na to, že mám po skole fúru volného času.

Prosím, jaký na to máte názor vy? Chápu, že by byla nejspíš lepší odborná SŠ a potom v podobném oboru pokračovat na VŠ, jenže já nemám ani páru o tom, co bych v budoucnu mohla dělat…

Nejlepší odpověď
Emefej

Dobře se učíš a nemáš vyhraněné zájmy – jsi ideální kandidát na studenta gymnásia. Ale i po absolvování odborné střední školy můžeš úspěšně vystudovat vysokou. Já jsem po chemické průmyslovce vystudoval VŠCHT a necítil jsem se nijak hendykepován oproti absolventům gymnásií. Úspěch na VŠ je více záležitostí píle a umění se učit, než typu střední školy.

Další odpovědi
ivzez

Neposuzuj střední školy podle volného času,
ale podle toho, co tě zajímá. Navíc je možné,
že se v příštích letech budou tvé zájmy dále
vyvíjet, možná se i změní.

Vzhledem k prospěchu a nerozhodnosti bych poradila gymnázium.
Tipuji, že nebudeš chtít skončit s maturitou a gymnázium tě připraví
ke studiu na všech vysokých školách.

Pokud si vybereš střední odbornou školu a potom budeš chtít
na VŠ jiného oboru, budeš muset vedle přípravy k maturitě dohánět
další předměty na úroveň gymnázia.

To bys musela i v případě, že bys zvolila VŠ stejného zaměření jako SŠ.
Např. matematika, fyzika a chemie a řada dalších předmětů se na odborných
školách neučí ve stejném rozsahu jako na gymnáziích.

Dochy

Myslím, že máš velice slušné předpoklady na gymplu uspět. Alespoň podle prospěchu (důležité jsou ale i jiné aspekty). A myslím, že neexistuje škola (alespoň u nás), ze které by žáci byli tak vyšťaveni, že by nebyli schopni na chvíli někam vyrazit. Nicméně plánovat na základce jaké budou na gymplu mejdany je trochu předčasné…
Nicméně osobní zkušenost nemám, já mám za sebou průmku a výšku. Na základě svých zkušeností potvrzuji odpověď od Ivzez.

Lamalam

Nemáš-li vyhraněné zájmy, jdi na gymnázium.

ivzez > „gymnázium tě připraví ke studiu na všech vysokých školách“. Během dvanácti let práce odborné asistentky na VŠ technického zaměření jsem nepozorovala vyšší úspěšnost absolventů gymnázia oproti průmyslovákům. Výteční studenti i totální nemehla se rekrutují rovným dílem z obou typů škol.

Hlada

Podle průměru se dá předpokládt, že máš schopnosti dokončit s úspěchem minimálně střední školu.
To, že nevíš, co chceš dělat, je vážný problém. Nech se otestovat v některé pedagogicko-psychologické poradně. Zjistí tvé schopnosti a usnadní výběr odborné školy. V opačném případě budeš muset zvolit gympl. Jestli nejsi jednoznačně rozhodnutá pro VŠ, je to pro praxi problematická škola.
Tvůj život se skutečně bude točit jenom kolem učení. Zvlášť první pololetí v prváku. Vybírat školu podle volna je volovina. Odborná škola, zvlášť technická, je pracnější, než gympl. SŠ je pracnější, než VŠ.

xxx3

Tohle téma se tu řeší v pravidelných intervalech. S tímto průměrem bych volil rozhodně gymnázium, což jsou v současnosti otevřené dveře do všech dalších oborů. Nicméně i mezi gymnázii jsou kvalitativní rozdíly. Jsou gymnázia snadnější a obtížnější, se zaměřením na přírodní vědy, nebo třeba jazyky.

xxx3

Hlada: Nemyslím si, že průměrná SŠ (byť technická) je náročnější než průměrné gymnázium. A „pracnost“ vzhledem k VŠ je rovněž silně diskutabilní.

Dochy

Emefej: Jedna výhrada… Na střední škole záleží zda projdeš přijímačkama (ev. pro některou kombinaci SŠ – následná VŠ by středoškolák musel absolvovat nějakou přípravu či doučování)