nyjono

Guláši bez masa se salámem a brambory říkáte buřtguláš nebo bramborový guláš?

Nebo jinak?
Mám ho raději než hovězí nebo vepřový.

Nejlepší odpověď
Lamalam

U nás tomu říkáme buřtguláš, nedělám ho se salámem, ale se špekáčkama.

Další odpovědi
Kepler

Bramborový guláš, nebo bramboračka by uzeniny nebo maso obsahovat neměl, je to jen levný chudý příbuzný (i když taky chutný, zvláště s houbama). Jinak se guláš dá udělat z čehokoliv. V rajchu je v oblibě eintopf, tam je kromě masa, či uzenin i zelenina. Moc dobré, škoda, že se to k nám nedováží.

briketka10

Nazývám ho buřtguláš, ale nedávám do něj
buřty, protože dnes už nejsou dobré, jako dřív.
Dávám do něj vídeňské párky a vepřové maso
nakrájené na malé kousky, stejně tak brambory.
Pálivou a sladkou paprikou kvůli barvě i chuti.
Ještě malou cibulku nakrájenou na půlměsíce.
(Tu s paprikou, jako první a se sádlíčkem)

Jím druhý den bez chleba je to éňo ňuňo :)
Taková jídla jsou druhý den nej!
Zelňačka, když je odleželá, tak je taky chutnější,
jako bramborový salát na svátky.

Jiří Bohumil

Oboje je určitě správně. Dobrej buřtguláš ze špekáčků, a musí být do něj trochu chili, nebo pálivé papriky. A s čerstvým chlebem „to nemá chybu“!!! Mńam, teď jsem na něj dostal chuť a zítra si ho uvařím. 🙂

marci1

Různě: bramborový guláš, buřtguláš, či brgul. Taky ho mám ráda. 🙂

gecco

To já nejraději právě hovězí – z kližky nebo krku (jemnější maso)…
😉
Ale buřtguláš je taky dobrej… Anebo zabíjačkovej (vepřový s játry a srdcem)…
😉
Jójó, guláše…
😉

johana 56

Bramborový guláš je bramborový, základ z cibulky, papriky s následným přidáním brambor.
Butřguláš je s párkem, špekáčkem, kabanosem, klobáskou, cigárem.

dubraro

Od dětství jsem to znal pod názvem Bramborový guláš, teprve nedávno jsem se seznámil s názvem Buřtguláš. Ještě jsem viděl název Studentský guláš.

BTW: Slovo „guláš“ přišlo z maďarštiny, jenže tam znamená „polévka“. Např. Bábgulyás = fazolová polévka.

BTW to Kepler:
Eintopf v konzervě se prodává v Kauflandu.

Kepler

dubraro: já chodím jedině do Kaufu a ještě jsem tam na něj nenarazil. Možná sortiment není ve všech městech stejný. Ale dík, podívám se pozorněji.

dubraro

Je to taková velká pixla, okolo kila, a bylo toho více druhů. Ale je možné, že se to dost neprodávalo a vyřadili ze sortimentu. Když si doma vzpomenu, pošlu ti fotku, mám je ve špajzu. Taky se takové konzervy dají koupit v Praze na Bleším trhu, ale to ti asi není nic platné.

nyjono

Keplere, u nás je bramborový guláš a bramboračka něco úplně jiného.
Bramboračka je zahuštěná polévka s bramborami spoustou zeleniny.

A proč je škoda, že se k nám eintopf nedováží? Vždyť není problém ho připravit z čerstvých surovin.

Kepler

Jo, já vím, bramboračka je polévka. Trochu ji zahustíš máš z toho guláš:-) Dělám si prču, do každého se dává něco jiného, podle krajových zvyklostí.

Kepler

Jo a s tím eintopfem jsem to myslel tak, že se k nám nedovážejí ty konzervy a moc lidí to u nás nezná. Příprava je dost pracná a jako rychlá večeře nebo pro kempování by to bylo optimální.

nyjono

Tak to jo 🙂. Někdy se dobrá konzerva opravdu hodí.
Narazili jsme v Lidlu na chutný lunchmeat. I když není extra levný a jmenuje se jinak, nekazí se a chutná 🙂

Arne1

Jojo, eintopf není nějaké přesné jídlo, je to prostě naházené do hrnce co je zrovna k dispozici a co fantazie dovolí.