Avatar uživatele
Pokročilý

Gulaš versus zahuštění ! Jak to dělát vy ?!

Ptám se vás, starousedlíků, i vás, nově příchozích. Čím zahušťujete guláš ? Já mám jenom zkušenosti s moukou a tmavou jíškou, ale někde jsem četl, že i chlebem se dá guláš (hovězí) zahustit. Poradíte mi ?
Doplňuji:
Nechci se dotknou žen - kuchařek (stejně žádná neodpověděla ), ale vám , chlapům věřím. Chleba nechám chlebem a nechám to na té mouce. Opravdu nevím, co udělá ten chleba, možná, že by guláš zkysl. Maso , kližku , už mám hotové a jdu na to ! Dobrou chuť mi ani přát nemusíte . :-)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ptáš se, co dělat proti zahuštění guláše, přičemž z dalšího textu vyplývá, že hovoříš o pravém opaku. Není tedy jasný smysl tvého dotazu.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Abych narušila absenci ženské populace... Tak já se také přikláním k chlebu. Jak psal Drap. Chleba dám na co nejmenší kousíčky, rozmíchám v trošičce šťávy a zahustím. V podstatě můžu dávat i větší kusy, ono se to stejně rozloží a ztratí. Nic zkyslého v tom opravdu hledat nemusíš.

... Mouku jsem použila jednou a naposled poté, co mi guláš sice nádherně zhoustl, ale chytl barvu lehce do červenobíla... Ne, děkuji. Chyba bude někde ve mně, jelikož přítel moukou zahušťuje běžně a problém nemá, ale je fakt, že jsem méně zdařilá kuchařka a radši neriskuji, že to tu nechutnou barvu chytne znova. (ačkoli je fakt, že guláš to byl výborný, ale ono to člověka odradí...)


Avatar uživatele
Zlatý

Taky guláš zahušťuju moukou rozmíchanou ve vodě.Ale začala jsem guláš vařit tak,že pokud mám dost cibule,která nerozdusí,protože vařím v obyčejném hrnci,tak maso vyndám a cibuli,která zbyla ještě protáhnu přes jemné síto,propasíruju.Pokud tekutiny z masa není moc,tak ona cibule taky tekutinu zahustí.Pokud je tekutiny hodně,tak si pomůžu jetě tou moukou,ale na to bacha,pokud mouky bude vel'a,tak guláš bude moučný a nechutný a i hodně hustý a nerozředíš ho ani kdyby ses na hlavu postavil.Tedy rozředíš,ale už to nebude ono.


Avatar uživatele
Bronzový

Přátelé, přečtěte si normy, tzn. vyndat maso ze základu, šťávu vydusit na tuk, zaprášit moukou, orestovat, zalít vývarem, provařit a dochutit. Složité, že!


Avatar uživatele

Do guláše trochu tmavé domácí jíšky,jinak při správném hlídání a vydušení nic.Chceš-li z 1kg masa guláše tolik,abys pohostil i návštěvu, zahusti. . . . moukou, chlebem, bramborem, máčeným solamylem,koupenou jíškou.


Avatar uživatele
Zlatý

zahusťovať guláš je hospodská prasáreň.

hodne cibule, prípadne paradajka - dve (olúpané), veľa mletej papriky, po dovarení nechať ešte dovariť bez pokličky (nech sa voda odvarí) do správnej hustoty.

guláš je jedlo z mäsa a nie z múky - z múky sú párky a lacné salámy.

zahusťovanie (čohokoľvek) je česká špecialita, v žiadnej inej kuchyni som sa s tým nestretol.


Avatar uživatele
Zlatý

Dá se kromě toho zahustit i bramborem. Většinou používám chleba. Nejlépe starší chleba, pečlivě rozmíchám s trochou šťávy a vliji do guláše. Lehce zavařit a je hotovo. Je to v podstatě to samé jako moukou.


Avatar uživatele
Bronzový

Pokud máš skvělý hovězí maso ,/krk,nožinu,líčka/a dost cibule,tak guláš ani zahuštovat nemusíš,záleží na tom,kolik chceš dělat sosu,pokud více,tak používám klasiku/závarek z hladké mouky/,jelikož tím bramborem to není ono.
Doplňuji:
Žádná rajčata nebo protlak do guláše nepatří jak píše Huxa,to pak není guláš,ale perketl,u guláše záleží hodně na tom ,jak usmažíte cibuli,musí být hodně do tmava,hodně tmavě hnědá,pak se vyjeví i barva guláše,maso je nutné vždyt vysmahnout na tuk ,alespon dvakrát a poté až podlít teplou vodou.


Avatar uživatele
Stříbrný

Poradím tajný babiččin recept-umí skvělý guláš, který je s výbornou konzistencí. Trochu mouky, ale nepřehánět, žádný chleba ani brambory a dát tam cibule, najemno nakrájené rajčata, protlak rajčatový a to hlavní-hodně masa, které se "rozpustí" a krásně zahustí.


Avatar uživatele
Zlatý

Jedině jíškou.


Avatar uživatele

Zahušťuji většinou chlebem. Dokonce jsem takový magor, že si tvrdý chleba nastrouhám na struhadle a uchovávám ho v mrazničce nebo ve sklenici v ledničce. Ráno vyndám, odeberu patřičné množství chlebové strouhanky a nechám pár hodin nabobtnat. Někdy používám i čerstvý chleba, ale tam jenom střídku, protože kůrka by se nestihla rozpustit.
Guláš zahuštěný chlebem je chutnější.


Avatar uživatele
Stříbrný

Jednou jsem zahustil gulášek ze srtrouhankou z chleba kterou jsem opek na zbytečku másla, To přepuštěné máslo vonělo z gulášku a návštěva jen slintala.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

cochee

Tak tak, děti, kdo neznáte význam cizích slov, nepoužívejte tyto, jinak vás budou mít za pánská resp. dámská přirození ;) Nespoléhejte na to, že význam věty všem správně docvakne i přes totálně nesmyslně použité slovo :-)

Avatar uživatele
Pokročilý

IQ tykve

Děda Louda, a mě není jasná Tvá odpověď. Ti, výše přispívající pochopili, odpověděli .

Avatar uživatele
Zlatý

Děda Louda

Pochopili, ale odpověděli na jinou otázku.

Avatar uživatele

anonym

Tazatel již dostal párkrát narážku na "Nomen omen".
Protože má (coby většina snobů, co chtějí být in), v cizích výrazech zmatek, je na čase trochu osvěty i pro ostatní tápající:
http://cs.wikipedia.org/…
http://slovnik-cizich-slov.abz .cz/…
http://slovnik-cizich-slov.abz .cz/…

Kromě toho recykluje už dávno probraná témata:
http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…

Avatar uživatele
Pokročilý

IQ tykve

Ty Tvé odkazy si strč za klobouk . Co má společného červená barva s oky http://www.odpovedi.cz/… s mým dotazem ? Já se ptal, pokud neumíš pořádně číst, i nově zaregistrovaných, kteří můžou mít i jiné zkušenosti.

Kdybys raději přijal mou nabídku ke kontaktování, nemusel bys se tady zesměšňovat.

Avatar uživatele

anonym

Nerozčiluj se, je to špatná a zbytečná aktivita. Jako vždy platí, že průměrně chytrý člověk dotaz pochopí a nepotřebuje se šťourat, zda výraz "versus" je natolik nemístný, že bys za něj měl být mrskán na pranýři.
Sice je to poněkud vachrlatý výraz, ale přeloženo do češtiny to až natolik nesmyslně nezní.
Všem mudrlantům, dle mého se zde zbytečně "blýskajících vědomostmi a znalostí cizích výrazů", bych chtěla říct, že mi až natolik nesmyslně nezní guláš "proti" zahušťování.
Je to přece jednoduché a dávající zcela jasný smysl:
na jedné straně mám GULÁŠ a na straně druhé několik možností, jak guláš ZAHUSTIT a zahustit se dá i tím, že se přebytečná tekutina nechá vyvařit. A v tom případě je tento výraz na místě, protože se guláš vlastně nezahušťuje, ale "vyvařuje".

Potom tu ještě ale máme stranu třetí, kde stojí "šťouralové", kteří jsou více zaměřeni na přesný jednoslovný překlad slova, ale nepřemýšlejí o smyslu, v jakém jde toto konkrétní slovo v daném případě chápat.
Proč se tu musí zase za tazatele někdo snažit něco vysvětlovat?
Stojí tu přece docela jasně guláš PROTI zahušťování.
Narážka dědy loudy alespoň nezní jako práskání rákoskou. Je to umírněné upozornění na ne právě šťastné použití cizího výrazu.
Možná by ale také bylo dobré se zamyslet nad nesmyslností používání cizích slov v českém jazyce celkově. Zvlášť anglické výrazy, jimiž se čeština poslední dobou doslova hemží, mi vadí. A také je vždy lidé nepoužívají správně.
Jenže co si budeme vykládat, občas i české výrazy nejsou použity nejšťastněji, nejsprávněji.

Avatar uživatele
Pokročilý

IQ tykve

Ocko, pokud Tvůj příspěvek směřuje ke mně, děkuji za něj. Tys správně a možná i jiní, pochopili můj dotaz.Ano, měl jsem na mysli pro a proti "zahušťování" guláše. Použil jsem tu, jak píšeš, nejšťastnější výraz, ale ... Copak je každý tak zběhlý jako, třeba, ten největší kritik všeho ?! To už člověk má obavu napsat dotaz či na nějaký odpovědět s tím, že se tam vloudí nesprávné slovo, nesprávné písmenko, nesprávné znaménko a kritik všeho se toho chytne a začne pranýřovat! Snad si pochopila o kom je řeč. Když zpětně procházím historii tohoto serveru a záměrně vyhledávám vše, kde se objeví jeho nick a žasnu. Odkazuje na kodex a sám jej nedodržuje, pokud i on udělá gramatickou chybu a někdo jej na to upozorní, dokáže se s toho vykecat, ale druhým chyby neuznává. Brojí proti falešnému bodování a sám to dělá, někdy až okatě. Ne, nebudu si kazit tak krásné ráno, ale neodpustím si jeden citát : Chápat lidi a odpouštět jim, na to je třeba charakter a sebeovládání- Andrew Carnegie

Avatar uživatele
Zlatý

iceT

my ostatní jsem sice pochopili o co vlastně jde,ale děda louda správně pochopil slovíčko versus.Domnívám se že je to latinské a význam je "proti"
Jako fantomas kontra(proti, versus, vs. )Scotland Yard,kdy Fantomas je protivníkem Scotland Yardu.Teď si nevzpomenu na jiný film s výrazem versus,vetšinou se píše zkratkou vs.
Ale jo:Cramerová vs Cramer,tak hrál D.Hoffman,Ekks vs Sever(známý jako Tělo na tělo s Banderasem.Takže to neber jako urážku,díky.

Avatar uživatele

anonym

to asi je ta adekvátní otázka, že?

Avatar uživatele
Pokročilý

IQ tykve

Já za "adekvátní" dostal upozornění. Tak bacha !

Avatar uživatele

anonym

Co to je "dostat upozornění"?

Avatar uživatele
Zlatý

iceT

:-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Jídlo a vaření

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Jídlo a vaření

Zlatý Drap 1006
Zlatý hanulka11 986
Zlatý annas 881
Zlatý marci1 565
Zlatý iceT 521
Zlatý gecco 490
Zlatý briketka10 469
Zlatý quentos 434
Stříbrný elektrikář 395
Zlatý Kepler 376

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.