vamplires

Gramatika vs. pravopis

Ahoj, vím, že gramatika je mluvnice, ale chtěla jsem se zeptat na specifičtější odlišnosti těchto dvou… věcí!
Předem díky za odpověď…

Nejlepší odpověď
chudst

Gramatika (= mluvnice) je soubor logickych a strukturalnich pravidel, jimiz je rizena stavba vet (…).

Pravopis je pak ustaleny zpusob zaznamu zvukove podoby spisovneho jazyka do grafickych znaku (= abecedy).

=============­========
(Zkraceno – doufam dobre – na citelnou podobu: zdroj wikipedie.)

Další odpovědi
annas

Gramatika (mluvnice) je součástí jazykovědy. Patří do ní:

  1. morfematika (nauka o morfémech, jejich stavbě, druzích – např. předpony, přípony, koncovky)
  2. morfologie (tvarosloví) – nauka o slovních druzích – skloňování a časování atd.
  3. syntax (skladba) – nauka o stavbě vět a souvětí.

Pravopis (ortografie) má velmi blízko ke gramatice, i když není přímo její součásti stejně jako hláskosloví, lexikologie atd. I když v učebnících se uvádí.

Pravopis souvisí tedy s jazykovědnou disciplínou Hláskosloví (stejně jako nauka o výslovnosti hlásek) a počuje uživatele o zásadách užívání písmen při psaní.

V. V.